Podľa našich zistení to, či sa líder Vladimír Mečiar objaví na verejnosti s potenciálnymi partnermi, zrejme závisí od volebného výsledku strany a šance HZDS na vstup do vlády. Mečiar totiž v tomto smere od roku 1998 ťahá za kratší koniec.
V roku 1998 HZDS vo voľbách síce získalo o niekoľko stotín percenta lepší výsledok než SDK, ale ocitlo sa v úlohe porazeného. Poverenie na zostavenie vlády dostal za HZDS Ján Smerek. Neuspel.
Vládu napokon vytvorili SDK, SDĽ, SMK a SOP. Ani táto koalícia nevznikala automaticky. Líder SNS Ján Slota vtedy ponúkal tichú podporu vláde HZDS a SDĽ. Slota by mohol tentoraz ponúknuť podporu vláde HZDS a Smeru.
V roku 2002 stačili na vytvorenie vlády zhruba dva týždne. Mečiarovo HZDS zvíťazilo s 19 percentami hlasov, ale jeho voličská základňa sa v porovnaní s minulými voľbami opäť zmenšila. Mečiar zostal izolovaný, varovalo pred ním aj zahraničie. K zostavovaniu vlády sa opäť nedostal. Ak by aj Vladimír Mečiar bol prizvaný na rokovania o koalícii, za rokovacím stolom by sa nemal stretnúť s predsedami KDH Pavol Hrušovským a SMK Bélom Bugárom, ktorí odmietajú ísť s ním do koalície. (sp)