Nebude totiž platiť moratórium ako pri posledných voľbách do Národnej rady SR v roku 2002, keď bola kampaň zakázaná 48 hodín pred voľbami, ako aj počas volieb. Moratórium nie je zakotvené v novom volebnom zákone z roku 2004. Jediným obmedzením bude, že v deň volieb až do skončenia hlasovania sa nesmú zverejňovať výsledky volebných prieskumov.
Politológ Miroslav Kusý sa domnieva, že zrušenie moratória by za normálnych okolností nemuselo znamenať nič. "Nezdá sa, že by proces predvolebnej kampane nejako naberal na obrátkach. Samozrejme, môže sa stať to, čo sa stalo v Čechách, napríklad škandál na poslednú chvíľu, ktorý by sa nedal nejakým spôsobom komentovať napadnutým," uviedol Kusý. Poukázal pritom na obvinenie českého premiéra Jiřího Paroubka z údajného sexuálneho zneužívania detí. "Keď niečo také vyskočí na poslednú chvíľu, tak už je nemožná primeraná reakcia na to, takže toto vždy hrozí," konštatoval politológ. Škandál tesne pred voľbami však skôr neočakáva. "Zdá sa, že k tomu nič nesmeruje," poznamenal Kusý, aj keď sa objavili na politickej scéne varovania o možnej škandalizácii. "Je to bublina, ktorú spúšťajú títo ľudia preto, aby privolali pozornosť na seba, je to súčasť volebnej kampane," konštatoval analytik.
Podľa podpredsedu Smeru-SD Roberta Kaliňáka nie je vylúčené, že práve zrušenie moratória dáva šancu "vyhodiť" tesne pred voľbami určité diskreditácie a prináša to zvýšenú možnosť zhoršovania foriem volebnej kampane. "Ja som zástancom moratória. Myslím si, že volič by mal mať pokojných 48 hodín na voľné zváženie všetkých svojich alternatív a konečné rozhodnutie," uviedol poslanec. Myslí si, že ak niekto chce robiť "špinavú kampaň", rozhodne si to bude plánovať na takéto dni pred voľbami.
Predseda Poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik nevie, čo absencia moratória prinesie. "Je to novinka, v každom prípade všetci sme trošku v napätí, ako sa to bude správať, ale jedno, čo je isté, odbúra to tie, nechcem povedať, nekalé veci, ktoré sa predtým robili, proste porušovania," uviedol politik. Teraz majú podľa neho všetci rovnakú šancu viesť kampaň až do konca. "Minimálne sa to vyrovná pre všetkých, aby neboli také ďlast minutď akože Mečiara nepustili voliť," dodal. Doterajšia kampaň je podľa neho veľmi pokojná, skôr si myslí, že na poslednú chvíľu sa už nejaká mediálna bomba neobjaví. KDH chce oslovovať voličov aj v deň volieb, ale nie na veľkých akciách, ale skôr osobnými kontaktmi.
Slovenský rozhlas (SRo) napriek tomu, že zákon nehovorí o moratóriu, v deň volieb nebude vysielať politickú reklamu. "SRo a jeho redaktori vedia, že agitácie jednotlivých strán do vysielania nepatria a pre redaktorov SRo nejde o prvé voľby. Každý príspevok počas celej predvolebnej kampane, ktorá je od 27. mája, veľmi citlivo zvažuje celý realizačný kolektív," povedala pre TASR tlačová tajomníčka SRo Adriana Jobbiková. SRo nebude podľa nej tak ako doteraz vysielať v deň volieb ani prípadné mítingy politických strán. V spravodajstve sa neobjavia ani vyjadrenia politikov, ktorú stranu volili. "V prípade závažnej situácie, ktorú nevieme v tejto chvíli predvídať, celý realizačný kolektív rozhodne, ako postupovať," poznamenala ďalej Jobbiková.
Spravodajská televízia TA3 sa bude snažiť zachovávať neutralitu pred voľbami aj v deň volieb, má zavedený viacstupňový systém kontroly v prípade kontroverzných príspevkov. "Každý príspevok súvisiaci s voľbami, ktorý by mal rozporuplný obsah alebo by bol nejakým spôsobom sporný, vedúci domáceho spravodajstva posúdi a posunie šéfredaktorovi spravodajstva, prípadne riaditeľovi spravodajstva," uviedla PR manažérka TA3 Katarína Kmecová. Televízia podľa nej odvysiela iba overené informácie. "V prípade, keď nebude informácia overená, bude sa redakcia snažiť overiť ju, aby mala stopercentnú istotu, že je pravdivá," konštatovala.