Bratislava 21. marca (TASR) - Nočná rozprava poslancov o návrhu opozičného HZDS vysloviť kabinetu Mikuláša Dzurindu priniesla aj výrok Kataríny Tóthovej, ktorá vládnej koalícii predpovedala, že opovrhovanie opozíciou jej nepomôže. Pri debate o otázkach vojenstva spomenula, že podporou prvého slovenského kozmonauta sme sa dostali ku kozmickej technológii a vynaložená miliarda korún na tento projekt nebola vyhodená do vzduchu.
Na jednej z mála reakcií na vystúpenia rečníkov sa zúčastnil aj poslanec koaličného klubu. Vystúpenie Miroslava Maxona ohodnotil v poslanec SDĽ Ľubomír Andrassy prirovnaním, že HZDS si počas prvého jarného dňa už predvolebne zatancovala. Dotknutý poslanec reagoval konštatovaním - je jedno, čo to je čardáš, polka alebo valčík, SDĽ aj tak dotancovala".
Ján Danko pri kritike rezortu obrany vyhlásil, že sa naplnia obavy a "zo slovenskej armády bude múzeum zbraní". Redislokáciu vojenských jednotiek podľa jeho názoru nasvedčuje tomu, že stratégovia obrany štátu považujú východnú časť republiky za bezpečnejšiu, než západnú - tam je ich totiž viac.
Pri predvolebnej analýze Zmluvy s občanmi, ktorú pripravila SDK, bola podľa dnešných vyjadrení poslanca Stanislava Husára klamstvom pripraveným premiérom Dzurindom. Jeho pôsobenie v politike, ako uviedol Husár, sprevádzajú iba klamstvá a nečestnosti, čo sa malo prejaviť aj pri odstúpení z funkcií ministrov Ľudovíta Černáka a Gabriela Palacku.
Jozef Kalman ohodnotil vládny kabinet ako "vládu chudobného štátu a chudobných ľudí". Vyrátal, že za jej funkčné obdobie pribudlo na Slovensku 100 tisíc nezamestnaných. Marta Aibeková kritizovala prácu ministra zdravotníctva Romana Kováča, pričom pri tejto téme v jednej z replík zaznel aj výrok, "či okrem manželky a premiéra ho ešte niekto považuje za dobrého ministra".
Situáciou v doprave, zvlášť v železničnej, sa zaoberal poslanec Ján Jasovský. Pavol Kačic je tej mienky, že za dopravné nehody opitých policajtov mal minister vnútra Ivan Šimko už dávno podať demisiu. Na stagnáciu výstavby upozorňoval Ján Benčat, ktorému sa nepáčia nerovnaké podmienky pre domácich a zahraničných podnikateľov vo všeobecnosti. To sa prejavuje aj v regionálnom rozvoji, dodal. "Psím kusom" tejto vlády je súčasný legislatívny proces, vyhlásil Peter Brňák, ktorý naznačil, že niektorí poslanci vládnej koalície predkladajú návrhy zákonov, ktoré im vláda neschválila alebo boli pripravené lobistickými skupinami. V tejto súvislosti spomenul mnohé skrátené schvaľovanie zákonov a ich opravu, "keď na nich ešte nestihla uschnúť tlačiarenská čerň".
*pm
NNNN