Dokument analyzuje situáciu žien na trhu práce v krajinách strednej a východnej Európy i bývalých sovietskych republík v súvislosti s ich sociálnou a ekonomickou transformáciou počas posledných 15 rokov. Štúdia sa venuje zmenám v postavení mužov a žien vo verejnom a súkromnom sektore.
V sledovaní indexu ľudského rozvoja (HDI) Rozvojového programu OSN (UNDP), ktorý vyjadruje stav ľudského rozvoja v 175 krajinách zemegule, sa väčšina transformujúcich sa krajín strednej a východnej Európy v období od roku 1992 do roku 2005 postupne prepadávala na nižšie priečky.
Slovensko sa minulý rok zastavilo na 42. mieste. Medzi novými členskými krajinami Európskej únie horšie dopadlo už iba Lotyšsko.
Slovensko taktiež zaznamenalo najväčší pokles pôrodnosti.
Jednou z najvýraznejších oblastí, kde sa prejavujú rozdiely medzi mužmi a ženami vo všetkých sledovaných krajinách, je oblasť odmeňovania za prácu. Rozdiely medzi mzdami mužov a žien sa pohybujú od 9 do 25 % v neprospech žien.
Slovensko dopadlo v tejto kategórii medzi sledovanými krajinami regiónu najhoršie. Zarážajúca je najmä medzera v mzdovom ohodnotení vysokoškolsky vzdelaných Sloveniek v porovnaní s rovnako vzdelanými Slovákmi. Agentúru SITA informoval tlačový tajomník bratislavského regionálneho centra Rozvojového programu OSN pre Európu a Spoločenstvo nezávislých štátov Stanislav Šaling.