Z celej volebnej tematiky sa hodnotili štyri oblasti – ekonomika, zdravotníctvo, sociálny systém a školstvo. Jednotlivým opatreniam sme udeľovali body zo škály –5 až +5 a váhu podľa ich dôležitosti. Dnešný stav na Slovensku znázorňuje číslo 0, -5 predstavuje spoločnosť ktorá je úplne pod kontrolou štátnych orgánov ako sme ju poznali počas komunizmu, + 5 predstavuje minimálny štát.
Podľa ekonomických programov je najviac protrhovo orientovanou stranou OKS. Ako sa konštatuje v hodnotení INESS, na opačnej strane sa ocitla nie veľmi prekvapivo KSS, pričom len jeden stupeň doprava od komunistov je strana SMER-SD. Za zmienku podľa INESS stojí ešte SNS, ktorá má napriek svojmu pravicovému imidžu ľavicový ekonomický program.
Celková priemerná hodnota menej ako -1 dosiahnutá stranami v oblasti zdravotníctva dokumentuje, že väčšina strán chce nastolené reformné tempo zmierniť alebo reformné zmeny dokonca rovno eliminovať. Opatrenia „zmierňujúce“ dopady reformy či rovno meniace podstatu reformy sú ľavicovými krokmi a preto sme im udeľovali negatívne hodnoty, píše sa v hodnotení INESS. Výnimkou je strana OKS, ktorá chce v reforme ďalej pokračovať a znížiť tak štátny dirigizmus a reguláciu tohto odvetvia. Okrem OKS dostala za svoj program v zdravotníctve pozitívnu hodnotu ešte aj strana Nádej.
Výsledky porovnaní sociálnej politiky jednotlivých programov vyzerajú podobne ako v zdravotníctve. Máloktorá strana je ochotná vo svojich volebných tézach posunúť nastavenie sociálneho systému smerom viac k osobnej zodpovednosti, posilneniu tradičnej charity na úrovni rodiny či komunity a minimalizácii paternalistického štátu. Zo strán, ktoré sa umiestnili napravo od súčasného stavu, tieto princípy obsahuje len program OKS, Nádej si osvojila koncept odvodového bonusu Richarda Sulíka, ktorý rieši časť negatív súčasného sociálneho systému. Program ĽS-HZDS a SDKÚ-DS nepredstavuje zásadnú zmenu dnešného stavu. Vďaka netradične ľavicovým opatreniam obsiahnutým vo volebnom programe sa v ľavej časti spektra ocitli aj „stredopravé“ KDH a ANO.
Školstvo zrejme ostane aj po voľbách zakliatou oblasťou, ktorá si na zásadné reformy bude musieť ešte nejaký čas počkať. Väčšina strán navrhuje iba kozmetické úpravy súčasného nastavenia. Radikálnejšie riešenia ponúkajú iba KSS (vľavo) a OKS s Nádejou (vpravo). Posledné dve menované strany prichádzajú s koncepčnými zmenami, ktoré predstavujú krok k zavedeniu konkurencie do systému. Zatiaľ žiadna strana nenašla dostatok odvahy na návrh spoplatnenia stredoškolského vzdelania, vysokoškolské štúdium navrhujú spoplatniť OKS, ANO navrhuje zaviesť finančnú spoluúčasť, SDKÚ-DS navrhuje školám možnosť, nie povinnosť spoluúčasti študenta. SMER-SD školstvu nevenuje toľko pozornosti ako ostatným rezortom a aj vďaka tomu sa ocitla relatívne vpravo.
Hodnotenie volebných programov zverejnil INESS na svojej webovej stránke http://www.iness.sk