Kandidáti na poslancov v úlohe, aká im svedčí: Ľuboš Micheľ a Dušan Galis. "Koaličný" rozhodca bude voliť v Nemecku, "opozičný" tréner sa stihne vrátiť domov. FOTO - REUTERS, TASR
BRATISLAVA - Šport vonkoncom nepatril medzi hlavné témy predvolebnej kampane, ale väčšina strán ho v programoch neobišla. Zo športovcov ich však číta málokto a funkcionári tvrdia, že rozhodujú činy, a nie sľuby.
"Nemala som čas študovať volebné programy, už tretí týždeň som na pretekoch a tréningoch v zahraničí," povedala nám z Francúzska olympijská šampiónka na divokej vode Elena Kaliská. Dvojnásobný olympijský medailista v streľbe Jozef Gönci ich podľa vyjadrenia pre magazín Time-out nečíta, lebo politici "zakaždým, keď sa dostanú do parlamentu, predvedú aj tak niečo iné".
V slovenskom športe panuje skepsa k ochote politikov systémovo mu pomôcť. "Okrem toho, že sa odprezentujú vo chvíľach športových úspechov a pošlú do spolkov finančné a daňové kontroly, som našich politikov nepocítil," vraví predseda Konfederácie športových zväzov SR Marián Kukumberg, ktorý je zároveň úradujúcim šéfom najväčšieho športového spolku - Slovenského združenia telesnej kultúry. Ten v posledných rokoch prišiel v dôsledku štátom iniciovaných exekúcií o významnú časť svojho majetku (hotel FIS, Športcentrum Bojnice). Kontroly potvrdili nepredpisové narábanie s verejnými financiami, ale zatiaľ ani v jednom prípade sa športovým funkcionárom nedokázalo osobné obohatenie či použitie peňazí na iný ako športový účel.
"Štátna podpora športu z hľadiska objemu sedem rokov stagnuje," konštatuje Kukumberg. Porovnanie dokonca potvrdzuje pokles. V roku 2002 dostal šport zo štátneho rozpočtu prostredníctvom ministerstiev školstva, obrany a vnútra dovedna 1,210 miliardy korún. V pláne na tento rok je necelých 1,1 miliardy, pritom celkový objem rozpočtu narástol takmer o tretinu.
KDH, strana, ktorá väčšinu obdobia šéfovala rezortu školstva (patrí doň aj šport), sľubuje, že do roku 2010 zvýši dotácie na šport o 30 percent. "Tridsať percent nerieši ani infláciu za minulé štyri roky," poznamenal generálny sekretár konfederácie a stolnotenisový šéf Zdenko Kríž a dodal, "veľké zmeny sa nečrtajú, väčšina kandidujúcich strán hovorí najmä o podpore masového športu, aj to všeobecne, prípadne o zákone o športe." Šport by však potešilo, keby sa znova dostal do názvu ministerstva a mal aj svojho štátneho tajomníka, ako sľubuje Slobodné fórum. "Najdôležitejšie však je, aby mal v rozpočte vlastnú kapitolu," poznamenal Kríž.
Zákon chystala už koalícia, ale sama sa nezhodla na jeho znení. V okyptenej podobe narazil na ešte väčší odpor spolkovej sféry ako v pôvodnom. Návrhy, ktoré pod hlavičkou Viktória prezentovala SDKÚ, označili viacerí športoví funkcionári za príliš technokratické.
Predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár vidí jediné východisko: "Vláde a parlamentu musíme čo najskôr predložiť vlastný iniciatívny návrh zákona."
Ani niktorá z opozičných strán totiž nemá svoj program liečby akútnych problémov rozvoja športu. A zjavne ani odborníkov so skúsenosťami zo športovej nadstavby. Strany pri skladaní kandidátskych listín stavili na futbal. Figuruje na nich niekoľko renomovaných trénerov (Dušan Galis, Jozef Adamec, Jozef Valovič) a jeden rozhodca, ktorý si zhodou práve dnes prvý raz zapíska aj na svetovom šampionáte (Ľuboš Micheľ). "Vnímam ich skôr ako maskotov," poznamenal Kríž.
"Okrem Galisových inzerátov som nepostrehol, že by sa strany snažili osloviť športové hnutie," zhŕňa Chmelár. "Šport ako keby bol mimo sféry sfér záujmov politikov," potvrdzuje Kukumberg.
Športovci na kandidátkach
HZD: 17. Jozef Adamec, futbalový tréner, 55. Ľubomíra Klementisová, karatistka, 70. Andrej Porázik, futbalista, 80. Adam Cibula, kulturista
ĽS-HZDS: 46. Jana Gantnerová, bývalá zjazdárka
SDKÚ-DS: 11. Ľuboš Micheľ, futbalový rozhodca
Smer-SD: 30. Dušan Galis, futbalový tréner
SNS: 32. Jozef Valovič, futbalový tréner
"Čakať, čo urobia politici, sa nám neosvedčilo," myslí si olympijský šéf František Chmelár. "Bez ohľadu na to, ako dopadnú voľby, slovenský šport musí prevziať iniciatívu." Predsedu SOV nedávno plénum poverilo zostavením skupiny odborníkov, ktorá má posúdiť, či sa nevydať podobnou cestou ako v niektorých iných krajinách, naposledy v Nemecku, a nespojiť pod piatimi kruhmi celý slovenský šport. "K tomu sa vrátime, keď budeme mať späť dotazníky od partnerských olympijských výborov s odpoveďami na otázky o výhodách a nevýhodách takého zlúčenia," vraví. Aktuálne však od členov pracovnej skupiny čaká, čo povedia na jeho návrhy okamžite zareagovať na výsledky volieb a pokúsiť sa ovplyvniť už obsah programového vyhlásenia novej vlády. "Pokladám za rozumné, aby sme sami predložili iniciatívny návrh zákona o športe - stručnejší a vecnejší, ako nám navrhovali politici," vraví. "Šport potrebuje aj pozitívne zmeny zákonov o rozpočtových pravidlách, o štátnom rozpočte, daňových zákonov a zákona o lotériách." Šestnásť Chmelárových návrhov predpokladá tiež zrod zákona o Národnom športovom fonde a Národnom programe športu - "predstavujem si, že by ho prijal aj parlament, nie len vláda, a bol by politikom v športe, neplatil by len štvorročné volebné obdobie", vysvetľuje. Ale aj reformu školského športu, starostlivosti o talentovanú mládež... Až na úplný záver je zjednodušenie štruktúry slovenského športu. "Bez dohody na obsahových otázkach nie je možná," tvrdí. Politici dosiaľ volili presne opačný postup. (mo)
FOTO

Beata
Balogová
