Slovné útoky a zazeranie pred voľbami ešte neznamenajú, že politici sa po voľbách nespoja a nebudú vládnuť spolu. Robert Fico a Mikuláš Dzurinda nevyzerali v nedeľu v STV, že by sa zo stretnutia tešili. Spolu s Pavlom Hrušovským práve čakajú na Vladimíra Mečiara. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Slovné útoky politikov v televíznych debatách ešte neznamenajú, že tí istí politici sa po voľbách nespoja do koalície. Do sporov sa v poslednom čase dostávajú najmä SDKÚ so Smerom a KDH s HZDS.
Tak to bolo aj v nedeľu v STV v debate štyroch politikov. Líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda útočil najmä na šéfa Smeru Roberta Fica, predseda KDH Pavol Hrušovský zasa vyčítal Mečiarovi jeho minulosť.
Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič tvrdí, že sú v konflikte najmä s SDKÚ, lebo tá je nositeľkou reforiem. O tom, či by sa ako najväčší rivali mohli ocitnúť spolu vo vláde, povedal: "V politike nikdy nehovor nikdy, ale nehovorím, že je to príklad Slovenska."
Podpredseda SDKÚ Pavol Kubovič chápe konfrontáciu so Smerom ako dôsledok rozdielnosti predstáv o budúcnosti krajiny.
Smer je však v diskusiách o poznanie šetrnejší ku KDH či SMK a platí to aj naopak. Čaplovič odmieta, že by to mohol byť signál pre budúcu spoluprácu. On sám mal "tvrdú" debatu s poslancom SMK Gyulom Bárdosom.
Čaplovič však priznal, že postoj Smeru nie je k SMK taký radikálny, aký majú SNS a HZDS. "Nemôžeme sa hádať s každým, lebo reprezentantkou zvlčilého štátu je SDKÚ," povedal.
Napäté vzťahy vládnu medzi HZDS a KDH. Pavol Minárik z KDH tvrdí, že iba ich hnutie nezabúda na Mečiarove skutky, kým iné strany sa snažia Mečiara omilostiť. Minárik pritom vidí rozdiel medzi Ficom a Mečiarom, ktorý moc už neraz zneužil a Fico "ešte nemá za sebou takúto skúsenosť, lebo moc nemal".
Podpredseda HZDS Milan Urbáni tvrdí, že to, čo sa povie pred voľbami a čo sa urobí po voľbách, sú rozdielne veci. O vzťahoch medzi HZDS a KDH povedal, že je to "zákon akcie a reakcie". (sp)
Ako sa politici hádali
(v STV v relácii O 5 minút 12)
Mečiar: Už prestaňte klamať, pán Hrušovský, prestaňte klamať. Aj Pán Boh to vidí.
Hrušovský: Dávajte si pozor na svoje vyjadrenia.
Mečiar: Ale prečo by som si dával pozor na vyjadrenia, keď sú pravdivé. Pokiaľ ide o otázky rokov 1995 - 1998 a medzinárodnej politiky, Slovensko nikdy nebolo izolované.
Dzurinda: Ty sa trasieš, nie ja.
Fico: ....Pán predseda, vždy si oklamal ľudí. Uvediem dva príklady. V roku 1998 pred voľbami sme spoločne ako opozičné strany schválili zákon, ktorý mal zastaviť privatizáciu strategických podnikov. Hneď nato, ako si vošiel do vlády v roku 1998, si tento zákon zrušil a rozpredal si všetky strategické podniky. Druhýkrát si oklamal ľudí v roku 2002. V predvolebnom období ste prijali 22 sociálnych zákonov. Chceli ste navnadiť verejnosť, že akí ste perfektní, sociálni a zrazu, hneď po tom, ako ste sa stali opäť predsedom vlády a ste chytili vládu do ruky, všetkých 22 zákonov ste v skrátenom legislatívnom konaní zrušili. A to pokračuje teraz. Zrazu teraz už hovoríte, že spoplatnenie štúdia asi nie.
Dzurinda: Ale zasa ideš ako Ľupták. Zasa ten príval nezmyslov, ktoré treba jednoznačne odmietnuť. V našom volebnom programe je sloboda akademickým senátom. Chceme sa s pánmi rektormi veľmi poctivo porozprávať. Budeme tolerovať nízku kvalitu vysokoškolského vzdelania alebo pôjdeme ďalej. Toto je rétorika Jána Ľuptáka, v ktorom sa vidíš stále viac. Presne takáto reč, prepytujem, reštaurácie štvrtej cenovej skupiny....
Kto s kým sa dostáva do konfrontácie
SDKÚ - Smer:
Mikuláš Dzurinda sa v diskusiách obracia predovšetkým na Roberta Fica Naposledy ho v nedeľu v STV prirovnal k šéfovi ZRS Jánovi Ľuptákovi.
KDH - HZDS:
Pavol Hrušovský pripomínal Vladimírovi Mečiarovi, aby vysvetlil, ako získal peniaze na vilu Elektra v Trenčianskych Tepliciach a kauzy spojené s SIS.
SMK - SNS - HZDS
Najčastejšie sa dostáva SMK do sporu s SNS po útokoch Jána Slotu. Slovník voči SMK však pritvrdilo aj HZDS, keď Mečiar vyhlásil, že HZDS bude hlavnou prekážkou delenia občanov podľa etnicity. Poslanec HZDS Ján Kovarčík podal podnet na Ústrednú volebnú komisiu, že bilbordy SMK sú v rozpore so zákonom o štátnom jazyku. SNS chce docieliť zrušenie SMK.