FOTO |
Hovorili sme s podpredsedom HZDS MILANOM URBÁNIM.
Aké sú priority, od ktorých neustúpite, ak by ste zostavovali vládnu koalíciu so stranami, ktoré majú iný názor?
"Vzdelanie, podpora rodiny a zrovnoprávnenie zahraničných a domácich investorov. Tiež aj aktívna podpora malých a stredných podnikateľov."
Chcete niektoré reformy zrušiť?
"Nie, ale zmeniť. Dôležité je pokračovanie v reformách. Lenže treba systémové zmeny, najmä v zdravotníckej reforme. Napríklad v systéme zdravotného poisťovníctva ide o zavedenie nových produktov. Nutné je dokončenie sociálnej reformy a začatie reformy školstva, ktorú súčasná vláda nerobila vôbec. V rámci reformy školstva musíme zadefinovať aj otázky športu."
Čo by ste urobili ako prvé, keby ste išli do vlády?
"Nevidím akútnu vec, ktorú treba okamžite riešiť, skôr je nutné pokračovať v začatom a postupne presadzovať veci z programového vyhlásenia vlády, ktoré sa dohodne počas jej zostavovania. Zdá sa, že Slovensko nie je nasmerované zle, ale treba urobiť lepšiu cestu, lebo táto je dosť hrboľatá. Je nevyhnutné cestu vyrovnať."
Je nejaká strana, s ktorou by ste nešli do vládnej koalície, ak by ste sa podieľali na zostavovaní vlády?
"Neviem si predstaviť fungovať v jednej vládnej koalícii s Komunistickou stranou Slovenska."
Viete si to predstaviť so Slovenskou národnou stranou alebo so Stranou maďarskej koalície?
"Záleží na tom, ako by sme sa vzájomne dokázali prispôsobiť programu. Nevylučujeme ani Stranu maďarskej koalície. Slovenská národná strana v minulom volebnom období nebola v parlamente, takže záleží na tom, či v ňom bude po voľbách. Lenže tvoriť vládnu koalíciu bez poznania výsledkov volieb je trochu predčasné, nemá logiku."
Chceli by ste zmeniť smerovanie krajiny po voľbách?
"Je strašná disparita medzi regiónmi. Rozhodne chceme zmierniť tieto rozdiely. Stačí si porovnať hrubý domáci produkt na osobu v Prešovskom a Bratislavskom kraji. Keď je v Bratislave na hlavu 107 percent HDP v porovnaní s Európskou úniou, tak je neprijateľné, aby v Prešovskom kraji bolo možno tridsať percent."
Čo s tými rozdielmi?
"Predovšetkým budovať infraštruktúru. Je aj také heslo - doniesť Európu na Slovensko a Slovensko do Európy. V rokoch 2004 až 2006 sme mohli vyčerpať zo štrukturálnych fondov 44 miliárd korún a zatiaľ je vyčerpaných 13 percent. Neviem, či sa podarí do konca roka vyčerpať všetko. Ak nie, bude to defraudácia. Budeme žiadať vysvetlenie zodpovedných ľudí, prečo sme nevyčerpali peniaze, ktoré sme mohli mať. V budúcom volebnom období to treba zlepšiť."
Keby ste sa dostali do vlády, máte už v strane určené prioritné ministerstvá, ktoré by ste chceli obsadiť?
"Máme pripravených ľudí do všetkých rezortov, niekde aj duplicitne. Prijali sme princíp, že by nemali byť všetky silové rezorty v rukách jednej politickej strany a toto budeme presadzovať v prípade, že sa budeme podieľať na zostavení vlády. Keby sme mali možnosť zostavovať vládu, určite by sme chceli nejaký silový rezort, hospodársky a niektorý spoločenský. Všetko však záleží na percentách po voľbách, na tom, ako a kto bude zostavovať vládu, na tom, ako sa budú vyvíjať rozhovory, aké budú mať predstavy ostatné strany koalície."
Čo HZDS sľubovalo vo voľbách pred štyrmi rokmi a čo teraz Vzdelanie
2002 - Zrušenie prijímačiek na stredné a vysoké školy, skvalitnenie vyučovania na základných školách. Základom bolo, aby každý, kto chcel, mohol študovať na vysokej škole.
2006 - Integrácia žiakov so zvláštnymi vzdelávacími potrebami a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, 11-ročné povinné školské vzdelávanie. Obmedziť najvyšší počet detí v triedach. Pri rušení škôl zaviesť školské autobusy. Koordinácia odborného vzdelávania a trhu práce. Nebude presadzovať zavedenie školného na vysokých školách. Prehodnotenie neúmerného rastu počtu študentov študujúcich v univerzitnej forme vzdelávania.
Rodina
2002 - Vznik viacerých nových príspevkov.
2006 - V prípade druhonarodeného dieťaťa zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy.
Právo a spravodlivosť
2002 - Skvalitniť súdnu moc, znížiť administratívu sudcov.
2006 - Zrýchlenie súdneho konania, odbremenenie sudcov od administratívy. Prehodnotenie redukcie niektorých okresných súdov, ktorá podľa HZDS nepriniesla výsledky. Prehodnotenie výšky súdnych poplatkov, pre sociálne slabších možnosť bezplatného právneho poradenstva. Osobitnú starostlivosť venovať mladistvým väzňom, aj vzhľadom na zníženie hranice trestnosti na 14 rokov.
Zdravotníctvo
2002 - Základná zdravotná starostlivosť zadarmo.
2006 - Zmena systému poistenia na viacpilierové, zrušenie poplatkov. Deti do 5 rokov a občania nad 70 rokov by nemali doplácať za lieky na predpis. Bezplatná kúpeľná starostlivosť v prípade pokračovania liečebného procesu pri deťoch do 18 rokov. Zavedenie Centrálneho ekonomického informačného systému, čipové karty.
Dôchodky
2006 - Doladenie trojpilierového dôchodkového systému tak, aby bol celý mechanizmus dlhodobo financovateľný a stabilný. Posilnenie garancií občanov, ktoré im vyplývajú z účasti v druhom kapitalizačnom pilieri. Postupné vyrovnávanie rozdielov medzi starodôchodcami a novodôchodcami.
Dane a odvody
2002 - HZDS chce zrovnoprávniť daňové zaťaženie právnických a fyzických osôb, umožniť odpočet časti investícií z daňového základu. Zlepšiť výber a správu daní. Znížiť odvodové zaťaženie. Uskutočniť reformy daňovej, odvodovej, cenovej a mzdovej sústavy. Daňové zvýhodnenie na podporu bytovej výstavby.
2006 - Chce znížiť daňové zaťaženie najnižších príjmových skupín občanov, daňovým bonusom reinvestovaného zisku podporiť rast domácich aj zahraničných
investícií. Prehodnotí fiškálnu
decentralizáciu. Strana podporí zníženie vysokého odvodového zaťaženia zamestnancov a zamestnávateľov.
Regionálne rozdiely
2002 - Zasadí sa za dobudovanie diaľnic, tak aby ucelené úseky Bratislava - Žilina - Košice, Žilina - Skalité a Bratislava - Banská Bystrica sa mohli ukončiť v roku 2010. Je nutné dosiahnuť finančné ozdravenie Železníc SR ich ďalšou reštrukturalizáciou a transformáciou.
2006 - Chcú viac podporovať malých a stredných podnikateľov v zaostávajúcich regiónoch. Dosiahnuť podstatné urýchlenie výstavby diaľnic, rýchlostných komunikácií a modernizácie Železníc SR a ich začlenenie do európskeho dopravného systému efektívnou kombináciou zdrojov Európskej únie, verejných rozpočtov a súkromného kapitálu. Plánujú zaviesť model dlhodobého spolufinancovania diaľnic prostredníctvom zdaňovania a spoplatňovania motoristov. Pristúpi k reštrukturalizácii, ekonomickej stabilizácii a dokončí transformáciu železníc.
Euro
2006 - Vytvoriť predpoklady na hladké a nešokové zavedenie eura ako menovej jednotky na Slovensku v horizonte roka 2009.
Čo sa dialo v HZDSOpäť v opozícii
HZDS muselo aj po voľbách v roku 2002 odísť do opozície. Poslanecký klub opustilo niekoľko členov HZDS.
Zmena názvu
V júni 2003 zmenila strana názov. Delegáti republikového snemu v Púchove schválili názov Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko.
Striedavé preferencie
Hnutiu sa darilo striedavo. Preferencie postupne klesali, predseda Vladimír Mečiar prehral súboj o prezidentské kreslo s bývalým straníckym kolegom a neskôr oponentom Ivanom Gašparovičom. Mečiara to sklamalo, po voľbách Gašparovičovi nepodal ruku.
Mečiar uplynulé štyri roky neohrozene vládol HZDS a prešlo vždy to, čo sám chcel.
Korupčné škandály
Hnutiu sa nevyhli korupčné škandály, jeho poslanec Gabriel Karlin sa dostal do podozrenia z korupcie. Prvostupňový súd ho aj odsúdil.
Mečiarove excesy
Predseda Mečiar niekoľkokrát zaujal netradičnými riešeniami. Ešte v predvolebnom období v roku 2002 napadol novinára TV JOJ, ktorý sa ho pýtal, odkiaľ vzal peniaze na svoju vilu Elektra. Neskôr ho novinári nachvíľu omrzeli, niekoľko mesiacov chcel poskytovať rozhovory len za honorár. Potom napadol fotografku Nového Času, ktorá ho fotila na chodbe súkromnej košickej nemocnice. Vlani tvrdil, že 41 miliónov korún, ktoré si požičal na vilu Elektra, už splatil. Odmietol ukázať dôkaz, otázky odbil, že všetko potrebné majú k dispozícii kompetentní.
Dohoda s SDKÚ?
Hnutie sa dlho snažilo pôsobiť opozične, ešte vlani na sneme vedenie hnutia hovorilo o nutnosti revízie reforiem, zavedenia druhej sadzby DPH a podobne.
Neskôr sa dostalo HZDS do podozrenia, že "pustilo" vládnej koalícii svojich dvoch poslancov, aby mohla Dzurindova koalícia dovládnuť. Vedenie HZDS obvinenia tvrdo odmietalo. Rétorika HZDS sa zmierňovala, dnes Mečiar hovorí, že garantuje kontinuitu reforiem.
KANDIDÁTKA1. Vladimír MEČIAR, JUDr., 63, poslanec NR SR, Bratislava
2. Beata SÁNIOVÁ, doc., MUDr., PhD., 58, prednostka kliniky, Martin
3. Milan REHÁK, Ing., 58, poslanec NR SR, Kostolná-Záriečie
4. Viliam VETEŠKA, JUDr., 52, podpredseda NR SR, Púchov
5. Jozef TARČÁK, PaedDr., 47, pedagóg, Námestovo
6. Jozef HALECKÝ, MUDr., 55, lekársky riaditeľ a. s., Bardejov
7. Ján KOVARČÍK, Ing., 54, poslanec NR SR, Nitra
8. Milan URBÁNI, MUDr., CSc., MPH, 61, poslanec NR SR, Banská Bystrica
9. Pavol DŽURINA, Ing., 46, živnostník, Sobrance
10. Tibor MIKUŠ, Ing., 53, poslanec NR SR, Trnava
11. Zdenka KRAMPLOVÁ, Ing., 48, ústredná tajomníčka ĽS-HZDS, Bratislava
12. Miroslav JUREŇA, Ing., 52, súkromný podnikateľ, Gbely
13. Ľudmila MUŠKOVÁ, Mgr., 57, poslankyňa NR SR, Kysucké Nové Mesto
14. Marián HAĽKO, 61, konateľ s. r. o., Prešov
15. Tibor CABAJ, Bc., 52, poslanec NR SR, Kuzmice
16. Július HÖFFER, MUDr., 51, riaditeľ NsP, Lučenec
17. Ján BODNÁR, Ing., 45, primátor mesta, Prievidza
18. Dagmar GASPEROVÁ, 51, riaditeľka DD a DSS, Ľubochňa
19. Jaroslav JADUŠ, Ing., 38, poslanec NR SR, Prešov
20. Imrich KRÁLIK, Ing., 49, starosta, Hronské Kľačany
21. Dana PODRACKÁ, PhDr., 52, poslankyňa NR SR, Bratislava
22. Alojz ENGLIŠ, Ing., 59, súkromný podnikateľ, Nováčany
23. Diana ŠTROFOVÁ, Ing., 32, poslankyňa NR SR, Bratislava
24. Anton BLAJSKO, PaedDr., 50, poslanec NR SR, Bardejov
25. Ľuboš LACKOVIČ, Ing., 48, primátor mesta, P. Bystrica
26. Vladimír PAVELKA, Ing., 46, poslanec NR SR, D. Kubín
27. Jana ŠTEFANKOVÁ, JUDr., 52, poslankyňa NR SR, Zbehy
28. Peter HUDÁK, MUDr., PhD., 62, prednosta oddelenia, Nové Zámky
29. Jozef BOŽIK, PaedDr., 30, podpredseda TSK, Partizánske
30. Katarína TÓTHOVÁ, prof., JUDr., DrSc., 66, poslankyňa NR SR, Bratislava