FOTO |
Ďalšia z malých strán vznikla krátko pred voľbami 2002. Založil ju súčasný prezident Ivan Gašparovič nespokojný s umiestnením na kandidátke HZDS. Ako dlhoročný spojenec Vladimíra Mečiara sa ocitol na nezvoliteľnom mieste, potom z materskej strany za dramatických okolností odišiel.
HZD sa do parlamentu nedostalo, ale získalo vyše tri percentá hlasov. Strana nebola ako mimoparlamentná veľmi viditeľná až do prezidentských volieb na jar 2004. V nich kandidoval aj Gašparovič. Veľké šance sa mu nedávali, ale šokujúco sa dostal do druhého kola na úkor kandidáta SDKÚ Eduarda Kukana.
Tam sa stretol s Mečiarom, čo mu uľahčilo pozíciu a voľby vyhral. Momentálne patrí Gašparovič medzi najpopulárnejších politikov. To bolo signálom, aby to strana v predvolebnej kampani využila.
Ako jedna z prvých začala s vyvesovaním bilbordov. Odvolávala sa na nich práve na Gašparoviča. Prezident dokonca prijal čestné predsedníctvo v strane. Vyslúžil si tým kritiku za porušenie princípu nadstraníckosti, ale on to odmieta.
Najznámejším politikom na kandidátke a zároveň volebným lídrom je Miroslav Maxon. Aj on je jedným z tých, čo opustili Mečiara. Strana stavila aj na známe tváre. Vyníma sa medzi nimi futbalový tréner Jozef Adamec. Na prvých miestach kandidátky sú aj ďalší exposlanci HZDS. Medzi nimi Marta Aibeková či Rudolf Žiak známy aj z pôsobenia v SIS za Ivana Lexu.
Preferencie
Ani pomerne populárny prezident zrejme HZD nepomôže, aby sa prepracovalo do parlamentu. Preferencie strany minulý rok ani raz nevystúpili nad päť percent. Aj tento rok majú klesajúcu tendenciu. Kým v marci v prieskume ÚVVM dalo svoj hlas HZD 2,6 percenta ľudí, o mesiac neskôr rovná polovica.
Tézy z volebného programu strany8 zmeniť zákon o parlamentných voľbách tak, aby sa volilo v ôsmich volebných obvodoch,
8 vytvorenie samostatných rodinných súdov a samostatných senátov pre mladistvých,
8 odstrániť neodôvodnené rozdiely medzi starými a novými starobnými dôchodkami,
8 znížiť odvodové zaťaženie už v budúcom roku, zachovanie rovnej dane,
8 znížiť DPH na uhľovodíkové palivá a hľadať priestor na zníženie DPH,
8 rovnaké podmienky pre domácich a zahraničných investorov,
8 vypracovať a zrealizovať obsahovú reformu školstva,
8 sociálne, integračné a vzdelávacie programy pre Rómov,
8 zúžiť poslaneckú imunitu a zabezpečiť transparentné majetkové priznania ústavných činiteľov.