
Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ján Langoš, bývalý federálny minister vnútra, zahynul dnes ráno pri dopravnej nehode medzi obcami Turňa nad Bodvou a Drienovec v okrese Košice-okolie.
K tragickej nehode došlo pri kolízii s multikárou plne naloženou štrkom, ktorej vodič nedal prednosť prichádzajúcemu vozidlu šéfa Ústavu pamäti národa. Langoš bol na mieste mŕtvy. Vodiča, ktorý nehodu spôsobil, previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice. Ako dodala Demjanovičová,príčinu nehody a jej okolnosti vyšetrujú košickí policajti.
Na mieste sú policajti, záchranári a hasiči, ktorí odstraňujú následky nehody. Multikára skončila v priekope a auto šéfa ÚPN, ktoré je úplne zdemolované, leží na ceste v pravom pruhu v smere do Košíc. Doprava je odklonená.
Vodič multikáry má podľa riaditeľa 1. súkromnej nemocnice v Košiciach-Šaci Juraja Vančíka stredné, život neohrozujúce zranenia, a prijali ho na pozorovanie. Ide o 27-ročného Štefana H. z Moldavy nad Bodvou, ktorý riadil otcovu multikáru.
Nehoda sa stala na suchej rovnej ceste a za dobrého počasia. Podľa vyjadrenia Gretzmajera sú na tomto úseku dopravné nehody časté, pretože vodiči jazdia rýchlo a vozovka nie je na to prispôsobená.
Multikára, do ktorej narazil Langoš, mohla mať podľa miestnych zdrojov s nákladom najmenej tri tony a na komunikáciu prišla z miestneho kameňolomu. Ložný priestor vozidla pri náraze odtrhlo a kamene sa zosypali na vozidlo. Multikára skončila v priekope, škodovka ostala zdemolovaná na vozovke.
Langoš bol na pracovnej ceste na súdne konanie v Košiciach, potvrdil pre TASR sekretariát ÚPN a hovorca ÚPN Michal Dzurjanin.
Ing. Ján Langoš sa narodil 2. augusta 1946 v Banskej Bystrici. Po vysokoškolských štúdiách do roku 1989 pracoval v Ústave technickej kybernetiky Slovenskej akadémie vied v Bratislave ako experimentálny fyzik. Podieľal sa na vydávaní časopisov Kontakt, Altamira a spolu s Jánom Čarnogurským vydával politický mesačník Bratislavské listy.
V roku 1990 bol podpredsedom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR a v rokoch 1990-92 ministrom vnútra ČSFR. V rokoch 1994-2002 bol poslanec NR SR. Predsedom Demokratickej strany bol v rokoch 1995-2000. Od mája 2003 predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa.
Autor: SITA. TASR, mp, tb

Beata
Balogová
