Bratislava 16. júna (TASR) - Zosnulý Ján Langoš bol od 25. apríla 2003 predsedom Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN), verejnoprávnej inštitúcie, ktorá vznikla na základe zákona Národnej rady SR č. 553/2002 Zbierky zákonov.
Ústav pamäti národa začal činnosť 1. mája 2003 a v súčasnosti sídli v Bratislave na Nám. SNP 28. Má za úlohu spracovávať a sprístupňovať verejnosti dokumenty z obdobia rokov 1939-1989. Počas troch rokov existencie dostal ÚPN takmer 8000 žiadostí o sprístupnenie materiálov ŠtB. Od začiatku tohto roka sa na ÚPN obrátilo cca 200 žiadateľov; v roku 2003 bolo predložených 4295 žiadostí, o rok neskôr ich bolo 1674 a vlani 1769.
Preverovaním v databázach ÚPN sa doteraz zistilo, že v archívoch sa nachádzajú materiály približne na štvrtinu žiadateľov, z ktorých 700 sa už so svojimi zväzkami oboznámilo. Na sprístupnenie je v súčasnosti pripravených ďalších 150 zväzkov, čo znamená približne 27 tisíc strán textu.
Len nedávno, 27. apríla 2006, informoval zosnulý Ján Langoš prezidenta SR Ivana Gašparoviča o tom, že desaťtisíce nezverejnených zväzkov komunistickej Štátnej bezpečnosti o Slovensku a jeho občanoch zrejme už v lete zverejní Ústav pamäti národa (ÚPN).
Viac ako polovica celkového počtu zväzkov ŠtB o slovenských občanoch je v súčasnosti uložená v archívoch českého ministerstva obrany a ministerstva vnútra. Slovenské orgány k nim nemali prístup na základe znenia medzivládnych dohôd medzi Slovenskou a Českou republikou o vzájomnom prístupe k archívom z rokov 1992-93.
Ústav pripravil v spolupráci s českou stranou pôdu pre prijatie dodatku k týmto zmluvám, ktorý sprístupní archívy pre úradníkov ÚPN. Dodatok by recipročne umožnil českej strane prístup k doposiaľ utajeným materiálom o ČR a českých občanoch archivovaným na Slovensku. Okrem kompletnej zväzkovej agendy slovenských občanov, ktoré viedla centrála druhej správy ŠtB, je v archívoch českých ministerstiev vnútra a obrany aj niekoľko častí fondu Ústrednej štátnej bezpečnosti Slovenského štátu a centrálny archív vojenskej kontrarozviedky.
V roku 2007 pripravuje ÚPN v Bratislave medzinárodnú konferenciu o vplyve ruskej tajnej služby KGB na politiku v satelitných štátoch Sovietskeho zväzu. ÚPN spolupracuje pri plnení svojich úloh aj s americkým Národným pamätníkom holokaustu, štátnym archívom štátnej bezpečnosti v Maďarsku a s Inštitútom pamäti národa v poľskej Varšave.