Nevylúčil pritom, že v nej by mohol byť aj Mikuláš Dzurinda.
"Hovorím o premiérovi. Nehovorím o vláde. Som presvedčený, že v budúcej vláde bude jedna strana z terajších koaličných strán," povedal dnes novinárom Slota. Šance na zastúpenie SDKÚ-SD alebo KDH v budúcej vláde vidí jedna k jednej. "Odo mňa to nebude záležať. Bude tam predovšetkým väčšinový názor najsilnejšieho subjektu. Nikto nepochybuje, že to bude Smer-SD. Pre SNS to nie je taký veľký problém, ako si to niekto myslí. Náš program nie je až taký odlišný od programu KDH, resp. SDKÚ-DS," konštatoval Slota.
Predbežné rozhovory s Ficom o prípadnom zostavovaní vlády bez Strany maďarskej koalície (SMK) neabsolvoval. "Klamal by som, keby som nepovedal, že som sa s Ficom stretol. Dokonca sa stretávame pravidelne, priemerne raz za dva týždne. Aj dnes ráno. Vymieňame si dojmy z predvolebnej kampane a rozprávame o rôznych možnostiach. Nie je to však v takej polohe, že by sme rozprávali o spolupráci. Uvedomujeme si, že všetko bude záležať od percent," vyhlásil Slota. Zopakoval, že SNS nebude participovať na takej vláde, kde by bola SMK.
Pre národniarov je dôležité, aby budúca vláda bola bez SMK. "Keby nebola iná možnosť, je pre táto priorita absolútna," odpovedal na otázku, či by išiel do vlády s ĽS-HZDS. "Nehovorím o vláde s Vladimírom Mečiarom, ale jeho stranou. A to je veľký rozdiel. Nikdy som mu neveril. Nechcem to však rozvádzať, nechcem na nikoho útočiť. Nechcem nikoho zo slovenských politikov spochybňovať a znevažovať. Má svoj elektorát, nemôžem im brať ich názor. Ak by bola konštelácia, že bez neho by nebolo možné zostaviť vládu, vedel by som aj to prehryznúť. Ale ako osoba by som s ním v nej nesedel, SNS možno," zdôraznil šéf národniarov. Osobne sa s Mečiarom nestretol minimálne dva roky. Keď sa stretli predtým, nepozdravili sa.
Národniari by chceli podľa predsedu prípadne vo vláde obsadiť rezorty ministerstva vnútra a dopravy, svoje budúce pôsobenie však nechcel komentovať. Odôvodnil to tým, že o všetkom sa bude rozhodovať v strane. Slota súhlasí a podporuje zmluvu o výhrade vo svedomí a verí, že nový parlament "určite" prijme aj zákon o ochrane republiky." K otázke zrušenia Mečiarových amnestií má zdržanlivejší postoj, pretože nevie, či je možné ich zrušiť. "Aj keď s nimi ako takými nesúhlasím. Či sa nám to páči alebo nie," podotkol.
SNS je za paritné zastúpenie poslancov koalície a opozície vo výboroch Národnej rady SR po voľbách. "My nemáme absolútne nijaký problém, aby sme robili noci nejakých dlhých nožov alebo niečo podobné. Nebojíme sa ani konštruktívnej opozície, ani nikoho ďalšieho. Ideme čestne do politiky a otvorene, že chceme chrániť záujmy národa," poznamenal Slota, ktorý sa nechce vracať späť. Kritizoval, že koalícia za osem rokov urobila to isté, čo tu bolo v novembri 1994. "Len to nespravila v priebehu jednej noci, ale v priebehu 10 nocí. Len to ďaleko viacej rozplynula," doplnil šéf národniarov.
Národniari tiež zvažujú trestnoprávnu "dohru" pre poslanca NR SR Istvána Pásztora (SMK), ktorý na predvolebných mítingoch rozdával CD. Je na ňom mapa Slovenska kde je zakreslená oblasť južného Slovenska, ktorá bolo v roku 1938 "okupovaná hortyovským fašistickým Maďarskom." Na plagáte je podľa Slotu uvedená aj veta - Moja rodná zem Felvidék, čo znamená v preklade horný vidiek (horné Uhorsko, čiže Slovensko).
SNS už dostala aj negatívnu odpoveď z Generálnej prokuratúry SR, ktorú žiadali o zrušenie SMK. "SMK môže naďalej kuť svoje pikle a napĺňať svoj strategický zámer a cieľ, čo je politická autonómia a federalizácia Slovenska," dodal Slota.