BRATISLAVA 15. júna (SITA) - Najväčšia prehra koncepcie decentralizácie je to, že sa nám nepodarilo posunúť hranice vyšších územných celkov (VÚC), aby viac kopírovali prirodzené regióny na Slovensku. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol splnomocnenec vlády SR pre decentralizáciu verejnej správy Viktor Nižňanský.
Nižňanský pôvodne inicioval vznik 12 samosprávnych krajov, neskôr aspoň deviateho VÚC Spiš, čo sa mu však nepodarilo presadiť.
Za ďalší z problémov samosprávnych regiónov označil skutočnosť, že po decentralizácii prevzali veľa kompetencií, nemajú však vplyv na tvorbu zákonov, ktorý by podľa Nižňanského mali mať. Myslí si, že treba pokračovať v decentralizácii kompetencií najmä v školstve, sociálnych veciach a regionálnom rozvoji. "Je potrebné dopracovať organizáciu verejnej správy, ako aj preveriť opodstatnenosť niektorých úradov," povedal Nižňanský. Navrhuje aj presun kompetencií a zodpovedností v rámci ministerstiev. "Treba začať uvažovať o zlúčení niektorých rezortov, napríklad rezortu školstva a kultúry či obohatiť regionálny rozvoj o cestovný ruch. Úvahy môžu spieť aj k zlúčeniu ministerstva zdravotníctva a sociálnych vecí. Zlúčenie by malo prispieť k zefektívneniu ich činností," povedal Nižňanský. "Zároveň treba reorganizovať a zoštíhliť ústredné orgány štátnej správy a redukovať úrady miestnej štátnej správy najmä na krajskej úrovni," dodal.
V konečnom dôsledku je Nižňanský s procesom decentralizácie spokojný. Podľa neho aj verejnosť považuje reformu za dobrú, tá však potrebuje ešte úpravy a nápravy rozhodnutí, ktoré sa v praxi neosvedčili. "Je potrebné posilniť postavenie a právomoci územnej samosprávy a znižovať pôsobnosť štátnej správy v regiónoch," myslí si Nižňanský. Ako uviedol, za posledné roky sa podarilo posilniť vnútornú kontrolu samosprávy, zefektívniť výdavky vo verejnej správe, znížiť mieru zadlženosti v zdravotníctve a mnohé ďalšie reformy.