Bratislava 15. júna (TASR) - Voľby do parlamentu by na začiatku júna vyhral s 28,5 percenta Smer-sociálna demokracia, pred druhou ĽS-HZDS s 12,9 percenta voličov a treťou SDKÚ-DS s 12,7 percenta hlasov voličov.
Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR, ktorý od 3. do 12. júna oslovil 1313 respondentov.
Na štvrtom mieste by skončila SMK s 10,3-percentnou podporou voličov, nasleduje SNS - 9,7, KDH - 8,9 percenta. Ako posledná by sa do NR SR dostala KSS, ktorá by získala 5,1 percenta hlasov voličov.
Pred bránami parlamentu by zostalo Slobodné fórum so 4,6 percenta hlasov, pri ktorej nemožno na prihliadnuc na výberovú chybu výskumu vylúčiť by sa dostalo do NR SR. ANO a HZD majú podporu zhodne po 2,3 percenta. Zvyšné strany by nedosiahli ani jedno percento.
Podľa aktuálnych volebných preferencií by v Národnej rade SR mali zastúpenie poslanci zo siedmich politických strán. Smer-SD by obsadil 49 kresiel, ĽS-HZDS a SDKÚ-DS by získali po 22 kresiel, SMK 18 mandátov, SNS 16, KDH 15 a KSS 8 poslaneckých kresiel.
V najnovšom prieskume by Smer-SD volili predovšetkým 18 až 24-roční, respondenti s neúplným stredným vzdelaním, ekonomicky neaktívni. ĽS-HZDS zaznamenala oproti máju nárast preferencií a volili by ju tradične občania vo veku 60 a viac rokov, so základným vzdelaním, ďalej nekvalifikovaní robotníci, nezamestnaní.
SDKÚ-DS si v období mesiaca opäť mierne zvýšila preferencie a v júnovom prieskume získala hlasy hlavne od 25 až 29 a 50 až 59-ročných, vysokoškolsky vzdelaných, podnikateľov. SMK by volili hlavne 60 a viacroční občania maďarskej národnosti. SNS deklarujú nadpriemerne zvýšenú dôveru kvalifikovaní robotníci, ostatní ekonomicky neaktívni.
KDH v súčasnosti nadpriemerne častejšie preferujú starší respondenti nad 60 rokov a obyvatelia v Prešovskom kraji. Komunisti aktuálne nachádzajú zázemie v kategórii respondentov nad 60 rokov a medzi nekvalifikovanými robotníkmi.
Svoj hlas by konkrétnej strane vedelo odovzdať 67,8 percenta potenciálnych voličov. Na začiatku júna 2006 by sa na parlamentných voľbách nezúčastnilo 23,6 percenta oslovených a ďalších 8,6 percenta sa nevedelo rozhodnúť pre žiadny politický subjekt.