BRATISLAVA - Viacero politických strán čaká v sobotu osudové rozhodnutie. Podľa posledného predvolebného prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky sa s vysokou pravdepodobnosťou dá určiť iba ich víťaz. Ďalších päť strán od seba delia len štyri percentá.
Ani tento prieskum neprináša odpoveď na otázku, koľko strán sa dostane do parlamentu, ani kto s kým zostaví vládu. Na hranici zvoliteľnosti sa pohybuje SF i KSS.
Podľa výskumu sa na začiatku júna nechcelo na voľbách zúčastniť 23,6 percenta ľudí a ďalších 8,6 sa nevedelo rozhodnúť, komu dá svoj hlas.
Nezáujem o voľby majú väčšinou mladí ľudia vo veku do 30 rokov, ľudia s nižším vzdelaním a nezamestnaní. Najčastejšie argumentujú, že sú znechutení politickým vývojom.
Podpora Smeru dosiahla 28,5 percenta, ale v prieskumoch ÚVVM výrazne klesla z januárového maxima takmer 37 percent. "Smer pravdepodobne nebude mať toľko percent, koľko ukazuje prieskum," myslí si sociológ Jozef Švec z ÚVVM, ale s vysokou pravdepodobnosťou nebude nižší ako 26 percent.
O druhú priečku budú zrejme bojovať HZDS a SDKÚ, ktoré od seba delia len desatiny percenta. Kým popularita HZDS kolísala v poslednom roku okolo 12 - 13 percent, SDKÚ v poslednom čase zaznamenáva vzostup a posledné číslo je 12,7 percenta. Za pol roka je to nárast o takmer štyri percentá.
"SDKÚ je strana, ktorá voličov dokáže motivovať na konci kampane, a má obrovskú kampaň. Dokázala to v minulých voľbách i v eurovoľbách," povedal Švec. Podľa analytika by sa tak Dzurindova strana mohla priblížiť aj k 15 percentám.
V relatívne úzkom a nemennom pásme sa v poslednom čase pohybuje SMK a KDH, na zjavnom vzostupe je však Slotova SNS, ktorú chce voliť takmer 10 percent ľudí.
Jednou z najväčších záhad tohtoročných volieb bude osud SF. Popularita strany Zuzany Martinákovej v priebehu minulého roku neustále rástla až do marca tohto roku, keď dosiahla 8 percent. Potom mierne klesla, ale po správach o sporoch vnútri SF sa znížila až na júnových 4,6 percenta.
SF navyše pred voľbami bojuje s ďalším úskalím. Podľa prieskumu Inštitútu pre verejné otázky má najmenej stabilných voličov. "Strana nemá veľa pevne rozhodnutých voličov, mnohých k nej nič neviaže, a preto sú prelietaví. SF bude mať veľké problémy dostať sa do parlamentu," myslí si sociológ Švec.
Napriek tomu úspech SF nie je podľa prieskumu ÚVVM vôbec vylúčený, lebo jeho podpora by sa mala pohybovať s pravdepodobnosťou na 95 percent v rozmedzí medzi 3,4 a 6,2 percenta.
Prieskum ukazuje, že žiadna iná z menších strán nemá príliš veľkú šancu dostať sa do parlamentu. ANO by podľa ÚVVM volilo 2,3 percenta, čo je rovnako ako v prípade HZD. Popularita ostatných strán bola nižšia ako jedno percento.

Beata
Balogová
