BRUSEL - Politici, úradníci a diplomati spravidla vedia, že Slovensko čakajú voľby a že vládne strany si v predvolebných prieskumoch neviedli najlepšie. Tí informovanejší ešte vedia aj to, že favoritom je strana Smer Roberta Fica, ktorá získala nálepku populistická.
Obavy z prípadného víťazstva Smeru a vytvorenia divokej pravo-ľavej vlády však v Bruseli necítiť. Sú na to dva dôvody. "Slovensko je malý štát a čím menší štát, tým menšie problémy môže spôsobiť," hovorí politológ Marco Incerti z bruselského Centra pre štúdium európskej politiky.
Incerti porovnáva záujem o Slovensko s voľbami u našich susedov. "Najväčší záujem bol o Poľsko, menší v prípade Česka a ešte menší pri Slovensku." Všetci potom dúfajú, že vládna zodpovednosť umierni aj opozičných rebelantov a za spoločným stolom v Bruseli sa stanú slušnými Európanmi.
Incerti sa opiera o skúsenosť s poľským odborárom, krikľúňom a populistom Andrejom Lepperom. Ako minister už Lepper nedávno predstavil Bruselu svoju novú tvár: tvár uhľadeného proeurópskeho politika, ktorý si cení kompromis a chce sa so všetkými v pokojnej debate dohodnúť.
"Dalo by sa preto povedať, že v takúto premenu veria európski lídri v prípade Slovenska, ak by do vlády vstúpili kontroverzné osobnosti vrátane Vladimíra Mečiara," hovorí Incerti. Aj preto neočakáva výraznejšiu reakciu Bruselu, ak by sa Mečiar skutočne stal členom slovenskej vlády.
"Únia má za sebou politické sankcie proti Rakúsku, ktoré sa skončili fiaskom a zároveň skúsenosť s farbistými figúrami, ako bol napríklad Silvio Berlusconi, čo úniu nezbúrali," povedal politológ. Reakcia by z Bruselu prišla až vtedy, ak by sa nová slovenská vláda začala správať v rozpore s pravidlami únie.
Niektorí európski politici však prípadný odchod Mikuláša Dzurindu podľa Incertiho oplačú. Patrí medzi nich britský premiér Tony Blair, jeho holandský kolega Jan Peter Balkenende alebo rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel.
KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ