BRATISLAVA 16. mája (SITA) - Na zmenu poradia kandidátov v sobotňajších parlamentných voľbách stačí, aby kandidát získal najmenej tri percentá prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov, odovzdaných tej-ktorej strane, upozorňuje združenie Občianske oko. Ako pre agentúru SITA povedal Peter Novotný zo združenia, posilnenie účinku prednostných hlasov na zmenu poradia na kandidačných listinách strán je jednou z noviniek, ktorú priniesol nový zákon o voľbách do Národnej rady SR. V predošlých parlamentných voľbách mali štyri preferenčné krúžky len obmedzený účinok, keďže na postup potreboval kandidát 10 percent prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov, ktoré politický subjekt dostal od voličov. Vo voľbách 2002 pritom krúžkoval najmenej každý druhý volič. Čím viac budú voliči v týchto voľbách krúžkovať kandidátov, tým je väčšia šanca priameho výberu kandidátov voličmi, dodal Novotný.
Podľa zákona o voľbách do Národnej rady SR má volič právo na hlasovacom lístku zakrúžkovať poradové číslo najviac štyroch kandidátov. Ak ich zakrúžkuje viac, jeho prednostné hlasy sa nezapočítajú a počíta sa len hlasovací lístok. V jednotlivých politických stranách alebo koalíciách, ktoré vo voľbách uspejú, dostanú kandidáti mandáty v poradí, v akom sú na hlasovacom lístku. Ak však voliči využijú svoje právo prednostného hlasu, dostane najskôr mandát ten z kandidátov, ktorý získal najmenej tri percentá prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre konkrétny politický subjekt.
V parlamentných voľbách v roku 2002 využilo možnosť preferenčného hlasovania 67,4 percenta voličov. Najviac prednostných hlasov dali voliči SMK, viac ako tri štvrtiny voličov maďarskej koalície krúžkovali svojich kandidátov. Krúžkovali aj tri štvrtiny voličov HZDS. Jediným kandidátom, ktorého preferenčné hlasy posunuli z nezvoliteľného miesta do parlamentu, sa stal Árpád Duka-Zólyomi z SMK. Pôvodne bol na 23. mieste a preferenčné hlasy ho posunuli na kandidátke strany na štvrtú priečku.
V poradí štvrté voľby do NR SR od vzniku samostatnej SR sú v sobotu od 7:00, volebné miestnosti sa uzavrú o 22:00. Zvoliť nový 150-členný parlament v nich môže približne 4,3 milióna voličov. O priazeň voličov sa uchádza 21 politických subjektov s vyše 2 300 kandidátmi.