Mikuláš Dzurinda (51)
Narodil sa 4. februára 1955 v Spišskom Štvrtku.
Študoval na dopravnej škole v Žiline, získal titul kandidáta vied.
Pracoval vo Výskumnom ústave dopravnom ako ekonomický analytik, neskôr bol riaditeľom pre informačné technológie na oblastnom riaditeľstve Československých štátnych dráh.
Do KDH vstúpil hneď po novembri, po prvých voľbách bol námestníkom ministra dopravy, neskôr ministrom dopravy. V roku 1998 sa stal predsedom SDK a v roku 2000 založil SDKÚ. Od roku 1998 je predsedom vlády. Je ženatý, má dve dcéry.
August 1968
Mal 13 rokov. "Uvedomoval som si, že sa niečo deje. Môj otec každý deň počúval Hlas Ameriky a často som si k nemu prisadol. Veľmi ma to priťahovalo a zaujímalo."
Obdobie normalizácie
Študoval. Na vysokej škole spoznal učiteľov, ktorí nemohli učiť v Čechách. "Vďaka nim som sa dostal k neprístupným knihám o trhovej ekonomike. Začal som to porovnávať s realitou socialistického plánovaného hospodárstva. Veľa som nad tým rozmýšľal."
Nástup Gorbačova, rok 1985
Bol referentom na odbore techniky a rozvoja Správy východnej dráhy. "Všetci sme cítili uvoľňovanie atmosféry. Nebolo to však jednoduché. Po skúsenostiach s vtedajším režimom nikto netušil, ako sa vyvinie situácia."
November 1989
Krátko pred novembrom navštívil so svojím otcom, ktorý po tom veľmi túžil, Lurdy. "Pri návrate späť sme prechádzali Prahou krátko po začatí veľkých demonštrácií. Keďže sme boli v zahraničí, nemali sme ani tušenia, čo sa deje. Neboli sme si istí, či sme sa vrátili do rovnakého štátu. Prijímali sme všetky dostupné informácie, bola to úžasná atmosféra a nesmierne sme sa tešili." V Bratislave sa pustil do politiky. "Vedel som, že nepatrím na tribúny, lebo za pád režimu som sa aktívne neangažoval. Rozhodol som sa však ponúknuť pomoc ľuďom okolo Jána Čarnogurského a postupne ma táto práca začala čím ďalej tým viac zamestnávať."
Vznik SR, rok 1993
Bol poslancom za KDH.
Róbert Fico (42)
Narodil sa 15. septembra 1964 v Topoľčanoch.
Vyštudoval Právnicku fakultu UK, pracoval v Ústave štátu a práva SAV. Do KSČ vstúpil v roku 1987. V dávnejšom rozhovore pre týždenník Domino fórum povedal, že v čase prevratu dostal ponuku na stáž v USA, takže sa balil, nemal kedy vystúpiť z KSČ. Do nástupníckej strany KSS-SDĽ sa však už nepreregistroval. Do SDĽ vstúpil v roku 1992. Bol zástupcom riaditeľa Právnického inštitútu ministerstva spravodlivosti, neskôr poslancom parlamentu, agentom na zastupovanie SR pred Európskym súdom pre ľudské práva, bol podpredsedom SDĽ, v roku 1999 založil Smer.
August 1968
"V roku 1968 som mal štyri roky, tak som asi ťahal nejakého dreveného káčera po dvore."
Obdobie normalizácie
Chodil na základnú školu a v roku 1978 nastúpil na Gymnázium v Topoľčanoch."
Nástup Gorbačova, rok 1985
Bol v 3. ročníku na Právnickej fakulte UK a venoval sa "príjemným študentským zábavám".
November 1989
Pracoval tretí rok v Právnickom inštitúte ministerstva spravodlivosti, mal za sebou justičné skúšky a pripravoval sa na stáž v USA, na ktorú odišiel v januári 1990. V dávnejšom rozhovore pre týždenník Domino fórum o roku 1989 povedal: "Možno to bude znieť strašne, čo vám teraz poviem, ale ja sa nepamätám, že by som sa zúčastňoval na demontráciách v novembri 1989. Nie, že by ma to nezaujímalo, ale tak intenzívne som sa pripravoval na cestu do USA, že celé to obdobie mi vlastne ušlo. Keď sa pozerám späť, nezisťujem, že v roku 1989 by v mojom živote nastal nejaký zásadný prelom." Hovoril, že od januára 1990 bol preč, a pri návrate už boli kľúčové zmeny urobené.
Vznik SR, rok 1993
"Pred vznikom Slovenska som bol prvýkrát zvolený za poslanca Národnej rady a stále som pracoval v Právnickom inštitúte ministerstva spravodlivosti ako zástupca riaditeľa."
Vladimír Mečiar (63)
Narodil sa vo Zvolene 26. júla 1942.
Povolaním je právnik, hoci pred štúdiami pracoval aj ako tavič v ZŤS Dubnica nad Váhom.
Po absolvovaní Právnickej fakulty UK (1974) pracoval do roku 1990 ako podnikový právnik.
Ešte keď bol premiérom, písaval si vo svojich životopisoch, že od prvej polovice 60. rokov zastával funkcie v ČSM.
Často sa hovorí o jeho spolupráci s ŠtB, nie je však jasné, či bol sledovaná osoba, alebo spolupracovník. Zo spisu ŠtB sú totiž vytrhnuté niektoré strany. Mečiar spoluprácu popiera.
Po roku 1989 bol trikrát premiérom. Býva v Trenčianskych Tepliciach. Je ženatý, má štyri deti.
August 1968
Mal 26 rokov. Tvrdí, že v rokoch 1962 až 1970 bol členom KSČ, aktívne "konal proti okupácii" a v roku "1970 bol pre negatívny postoj k sovietskej okupácii Československa odvolaný z funkcií v mládežníckom hnutí a vylúčený z KSČ".
Obdobie normalizácie
Pracoval v Závode SNP, po doštudovaní právnickej fakulty bol podnikovým právnikom v Skloobale Nemšová.
Nástup Gorbačova, rok 1985
Stále bol podnikovým právnikom.
November 1989
Na otázku neodpovedal. Jeho hovorkyňa namiesto toho napísala, že v roku 1991 ho zvolili za predsedu HZDS, bol minister vnútra, predseda vlády SR, poslanec Snemovne národov Federálneho zhromaždenia ČSFR
Vznik SR, rok 1993
Sám seba pasuje za strojcu Slovenskej republiky. Počas vzniku SR v roku 1993 bol predsedom vlády a predsedom prezídia Fondu národného majetku.
Pavol Hrušovský (54)
Narodil sa 9. júna 1952 vo Veľkej Mani v okrese Nové Zámky.
Vyštudoval právo v Bratislave.
Bol podnikovým právnikom v IVESE, Stavoprojekte, Jednote Nitra. V rokoch 1990 - 1993 bol prednostom Okresného úradu v Nitre a zároveň poslancom. V rokoch 1998 až 2002 bol podpredsedom Národnej rady, v ďalšom volebnom období predsedom. Predsedom KDH je od roku 2000. Vo funkcii vystriedal Jána Čarnogurského. Pred voľbou predsedu Hrušovský na sneme vystúpil s prejavom, v ktorom prirovnal KDH k boxerovi na zemi uprostred ringu a vyzval delegátov, aby mu pomohli vstať. "Nie je porazený ten, koho zrazia k zemi. Porazený je ten, kto zostane ležať," citoval boxera Georgea Foremana. Je ženatý, má syna.
August 1968
V auguste 1968 mal 16 rokov. Okupáciu prežíval intenzívne. "Strýka Mons. Dominika Hrušovského som odprevádzal na jeho ceste za slobodou v zahraničí. Boli sme v centre Bratislavy práve vo chvíľach, keď ruskí okupanti zastrelili pred univerzitou Danku Košanovú. Počul som tie výstrely a následne sa k nám doniesla správa o jej smrti."
Obdobie normalizácie
Študoval na strednej škole a na niekoľký pokus sa dostal na právo.
Nástup Gorbačova, rok 1985
Bol právnikom v nitrianskej Jednote. Gorbačova vnímal ako "iskierku nádeje na zmeny v politike komunistov a nádej pre Rusko na reformy, ktoré boli nevyhnutné aj pre zlepšenie ťažkých sociálnych a ekonomických podmienok ruského národa".
November 1989
Strávil ho na námestiach v Nitre a Bratislave. "Tešil som sa z pádu komunistického režimu, stretával som sa intenzívne s Františkom Mikloškom a ďalšími predstaviteľmi VPN a od prvých dní sme začali s priateľmi zakladať kresťanskodemokratické kluby a budovať politiku KDH."
Vznik SR, rok 1993
Bol poslancom za KDH.
Zuzana Martináková (45)
Narodila sa 5. mája 1961 v Púchove.
Vyštudovala odbor slovenčina - francúzština na Filozofickej fakulte UK. Celú profesionálnu kariéru do roku 2000 pracovala ako novinárka. Najskôr ako hlásateľka v Slovenskom rozhlase, neskôr sa venovala vnútropolitickej oblasti a menšinovým otázkam, bola vedúcou spravodajskej redakcie Čs. rozhlasu v Prahe, korešpondentkou britskej BBC, založila nadáciu Demokracia. Od roku 2002 je poslankyňou.
August 1968
Mala sedem rokov.
Obdobie normalizácie
Navštevovala základnú školu a gymnázium, neskôr ju prijali na Filozofickú fakultu UK.
Nástup Gorbačova, rok 1985
Narodil sa jej druhý syn Juraj.
November 1989
Zažila ho ako zamestnankyňa rozhlasu. "Nedávno jeden redaktor písal diplomovú prácu na tému Médiá v roku 1989. Hrabal sa v archívoch rozhlasu a našiel doklad, že práve 17. novembra som mala ako hlásateľka službu v Československom rozhlase na Slovensku. Spomínam si, ako prichádzali prvé signály, že sa niečo udialo v Prahe, ale aj tu v Bratislave, že študenti sú v uliciach. Nič viac sme nevedeli, boli sme len čítačmi správ, spravodajcovia nám nič nové neprinášali." Kolega dostal echo, že na Ventúrskej ulici premietajú video, čo sa stalo v Prahe. Keď si ho pozreli, chcela to s kolegom vysielať, ale šéfovia odmietli. "Potom sme začali chodiť na mítingy, kde sa čítali vyhlásenia podnikov a inštitúcií, že sa pridávajú k Občianskemu fóru a VPN, že žiadajú zrušiť ústavný článok 4 o vedúcej úlohe KSČ a uskutočniť demokratické voľby. Hovorím kolegom, že by sme sa aj my mali pridať k prvým odvážlivcom. Návrh našiel podporu." Neskôr ju s kolegom Jánom Koščom odstavili od mikrofónu. Odmietli prečítať text, že skupina študentov v Prahe mlátila dlažobnými kockami policajtov.
Vznik SR, rok 1993
Pred rozpadom spoločného štátu sa stala šéfredaktorkou slovenskej redakcie rozhlasovej stanice Československo. "Mala som aj posledné vysielanie slovenskej stanice Československo. V noci. Mali sme vstupy z Prahy i Bratislavy, o polnoci sme sa rozlúčili s kolegami v Prahe, zaželali sme si šťastnú cestu a rozhlas sa - odmlčal." Už 1. januára 1993 ako externá redaktorka robila prvú reportáž z rozdeleného Československa, už zo samostatného Slovenska pre britskú stanicu BBC.
Béla Bugár (47)
Narodil sa 7. júla 1958 v Bratislave.
Študoval na Technickej univerzite.
Od roku 1982 do 1990 pracoval ako strojný inžinier v Závodoch ťažkého strojárstva v Bratislave. Od roku 1990 je poslancom. Od roku 1998 je predsedom SMK a podpredsedom Národnej rady. Býva v Šamoríne. Je ženatý, má dcéru.
August 1968
Mal 10 rokov. "Niekedy v máji alebo júni sme sa nasťahovali do nového domu. Lietali nad nami helikoptéry, tak sme na ne ako deti strieľali z drevených pušiek."
Obdobie normalizácie
Bol študentom. Bol síce v SZM, ale v materiáloch mal červený bod. "Strýko mi ušiel na Západ a ešte sa stal aj kňazom." Keď im strýko posielal kávu, eštebáci balíky kontrolovali.
Nástup Gorbačova, rok 1985
Bol na vojenčine. "Využívali sme situáciu, keď po sebe padali ruskí šéfovia. Na vojne sme vtedy mali deň pokoja. To nám vyhovovalo. Mal som mladého šéfa v ZŤS a diskutovali sme, či to príde aj k nám. Maďari už vtedy dávali rozhovory s Dubčekom, Havlom."
November 1989
Bol v ZŤS a po fabrike lepil plagáty kanagónom, lebo tak sa nedali odlepiť. "Donútili sme vedenie, aby odišlo."
Vznik SR, rok 1993
Keď vzniklo samostatné Slovensko, bol doma. "Očakávali sme, čo bude. Mečiarovci už vtedy začali vytvárať napätie na južnom Slovensku. Vedeli sme, že to po osamostatnení môžu rozprúdiť a nakoniec sa to aj stalo. Slovensko ešte nebolo pripravené na osamostatnenie sa."