Lídri najsilnejších strán čosi len naznačili vo štvrtkovej relácii Sito v televízii Markíza. Z odpovedí šéfa Smeru Roberta Fica vyplynulo, že by do vlády nešiel s Mikulášom Dzurindom a jeho SDKÚ, ale ani s Bugárovou SMK. Otvorenú nechal spoluprácu s KDH a opozičnými stranami HZDS a SNS.
"Neviem si predstaviť, že by som s pánom Dzurindom sedel v jednej vláde. Nepôjdeme nikdy plniť takýto krajne pravicový program do žiadnej vlády," povedal Fico. Keď sa Fica spýtal predseda HDZS Vladimír Mečiar, čo si myslí o koalícii Smeru s KDH a SMK, Fico odvetil, že "SMK potrebuje opozičnú diétu". Ku KDH iba poznamenal, že "nebudeme komentovať povolebný vývoj".
Mečiar vzápätí Ficovi odhalil možnú koalíciu: KDH-SNS-Smer.
KDH naznačilo, že k prípadnej dvojici Fica a Jána Slotu by sa nepridalo. "Naša 16-ročná politika slušnosti hovorí za všetko," vyhlásila hovorkyňa KDH Anna Andrejuvová.
Líder SMK Béla Bugár o Ficovom odkaze podotkol, že "o diéte SMK rozhodnú voliči".
Mikuláš Dzurinda má vraj veľa dôvodov sa domnievať, že reálna môže byť koalícia Smeru-SNS-HZDS. Fico mu odvetil, že Dzurinda si vymýšľa a že s najväčšou pravdepodobnosťou vznikne koaličná "kombinácia súčasných opozičných a koaličných strán".
Dzurinda trval na tom, že ak Smer, HZDS a SNS budú mať dosť síl na vytvorenie vlády, neprídu "za Hrušovským, ani za Bugárom, ani za mnou". Dzurinda neverí, že ktokoľvek z SDKÚ, KDH a SMK je ochotný obetovať reformy za kreslá vo vláde. "Ja si vnútorne myslím, že my môžeme ísť iba spolu. Či tak, alebo tak, ale iba spolu," povedal po televíznej debate pre SME.
Zloženie novej vlády by ešte mohlo ovplyvniť SF Zuzany Martinákovej. Podľa posledných prieskumov sa pohybuje okolo hranice vstupu do parlamentu. Mečiar nevylúčil z budúcej spolupráce žiadnu stranu. Povedal, že by mohli spolupracovať strany súčasnej opozície a "v prípade nevyhnutnosti" by ich doplnila niektorá zo súčasných vládnych strán.
Mečiar dokonca povedal, že by sa mali osobné ambície podriadiť tomu, čo bude nevyhnutné. Nevysvetlil, či tým myslí aj seba. Práve jeho osobu totiž z budúcej spolupráce vylučuje pravica.
Diskusiu lídrov Smeru, SDKÚ a HZDS sledovalo v TV Markíza 547-tisíc divákov. Podľa sociológa Pavla Haulíka z agentúry MVK sa na diskusii neudialo nič mimoriadne a nikto z politikov výraznejšie nezabodoval.
Za najhoršieho v debate označil Haulík Mečiara s tým, že "volič HZDS očakával dominantnejšie vystupovanie predsedu". Mečiar podľa neho nepotešil svojho voliča aj preto, že nevylúčil povolebnú spoluprácu s SDKÚ. Tú voliči HZDS nepovažujú za vhodného partnera.
Vzostup Slotu
Haulíkovi sa vidí, že vo volebnej kampani si ako jediný vylepšoval výsledok líder SNS Ján Slota. "Jeho postup bol daný tvrdým populistickým a jednoduchým slovníkom, ktorý na značnú časť voličov zaberá. Ostatní neboli zvyknutí, že SNS nebola v parlamente a tento typ rétoriky ich zaskočil," povedal.
Slota podľa Haulíka začal brať hlasy najmä Smeru a HZDS. Najmä Fico mohol v Site zastaviť úbytok svojich hlasov, podotkol sociológ.
Asi najviac v kampani zaujali predvolebné diskusie v televíziách, na rozdiel od bilbordov, šotov alebo mítingov, na ktoré chodilo málo ľudí. Diskusie nemusia podľa Haulíka zmeniť volebné preferencie strán, ale "kto tam neuspeje, môže stratiť".
Aká bude účasť?
Sociológovia predpokladajú historicky najnižšiu účasť od roku 1990. Odhady sa pohybujú v intervale 50 až 60 percent. Haulík tvrdí, že 60 percent by bolo veľkým úspechom a každý výsledok nad 50 percent bude výborný. Účasti nepraje slnečné počasie, na ktoré mnohí ľudia už dlho čakali, ani futbalové majstrovstvá sveta. Tie môžu od volieb odradiť najmä mužov. Nižšia volebná účasť ohrozuje najmä SF.
Vo voľbách kandiduje 21 strán a 2 340 kandidátov na poslancov. Volebné výsledky by mohli byť známe v nedeľu nadránom. Politici ich budú väčšinou očakávať vo svojich straníckych centrálach.
V nedeľu napoludnie už budú šéfovia strán diskutovať o politickom vývoji v televíznych štúdiách. Výnimkou bude asi len šéf HZDS Vladimír Mečiar. Predbežná dohoda je vraj taká, že ho zastúpi podpredseda Viliam Veteška.
(sp, mož)