Druhá vláda Mikuláša Dzurindu začala strácať podporu v Národnej rade SR v roku 2003. Po kauze skupinka opustilo rady SDKÚ šesť poslancov a vnútorné problémy v ANO mali za následok odchod postupne viacerých poslancov. Vládu viackrát podržali nezávislí poslanci, pôvodne zastupujúci koalíciu i opozíciu. Po kauze zmenky lídra ANO a ministra hospodárstva Pavla Ruska sa 1. septembra 2005 rozhodli SDKÚ, KDH a SMK pokračovať vo vládnej koalícii bez strany ANO a v parlamente sa opierať o klub bývalých členov tejto strany pod vedením Ľubomíra Lintnera.
6. februára 2006 - KDH oznámilo odchod z vládnej koalície. Dôvodom bolo odmietnutie podpory zmluvy o výhrade svedomia medzi SR a Vatikánom zo strany SDKÚ-DS.
7. februára 2006 - Minister vnútra Vladimír Palko, minister spravodlivosti Daniel Lipšic a minister školstva Martin Fronc podali demisiu do rúk prezidenta Ivana Gašparoviča.
7. februára 2006 - Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský vypísal parlamentné voľby na 16. septembra 2006. Toto rozhodnutie oznámil poslancom parlamentu spolu so svojím rozhodnutím abdikovať na funkciu šéfa zákonodarného zboru.
7. februára 2006 - Lídri deviatich politických strán zastúpených v Národnej rade SR sa na stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom vyslovili za vypísanie predčasných parlamentných volieb na 17. júna 2006.
8. februára 2006 - Vláda schválila návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR.
9. februára 2006 - Národná rada SR schválila ústavný zákon o skrátení III. volebného obdobia parlamentu. Predčasné parlamentné voľby určila na 17. júna 2006. Za prijatie ústavného zákona hlasovalo všetkých 143 prítomných poslancov.
pm mh