Bratislava 22. marca (TASR) - S ligou proti rakovine nosíme kvet ľudskosti bolo mottom dnešného v poradí siedmeho ročníka Dňa narcisov, ktorý už tradične zorganizovala Liga proti rakovine.
I napriek nepriazni počasia prišli akciu nielen finančne, ale aj morálne podporiť manželka prezidenta Irena Schusterová, manželka premiéra Eva Dzurindová, manželka predsedu parlamentu Alena Migašová, manželka bratislavského primátora Mária Moravčíková a riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Siracká, ktoré ulicami Starého mesta sprevádzal Ladislav Chudík.
Presvedčenie, že i napriek zlému počasiu sa ľudia usmejú a zapoja do boja proti rakovine, vyjadrila dnes Alena Migašová. Podľa Evy Dzurindovej rovnako dôležitá ako finančná je i morálna podpora a spolupatričnosť. Za veľmi dôležitý manželka premiéra považuje najmä prirodzený prístup k chorobe. Deň narcisov znamená pre prvú dámu SR v prvom rade aktívny prístup k tomuto ochoreniu a je vyjadrením spolupatričnosti a účasti. Nie je dôležité, či ide o finančnú alebo duchovnú pomoc, uviedla Schusterová, ale skutočnosť, že sa človek zapojí do boja s touto zákernou chorobou. Deň narcisov je pre mňa symbolom ľudskej priazne a aktivity, uviedol Ladislav Chudík, pre ktorého má už tradičný pochod ulicami Starého mesta veľký význam, lebo sa týka každého z nás. Narcis vníma Chudík v tejto sivej každodennosti ako žiarivý symbol nádeje, spolupatričnosti a pochopenia.
Na rôznych miestach Bratislavy dnes návštevníci i jej obyvatelia môžu stretnúť vyše tisíc študentov gymnázií a iných stredných škôl, členov Slovenského Červeného kríža, skautov, či medikov, ktorí do špeciálne označených pokladničiek s logom Ligy proti rakovine za dobrovoľný príspevok rozdávajú žlté narcisy - symboly nádeje a spolupatričnosti. Okrem frekventovaných ulíc Starého mesta ich možno stretnúť i na všetkých bratislavských sídliskách, v hypermarketoch a nákupných centrách, ale aj v menších obchodoch či firmách. Zozbierané finančné prostriedky liga použije na podporu prevencie, včasnej diagnostiky, liečby a výskumu rakoviny.
Akcia prebieha paralelne v 400 mestách a obciach Slovenska. Zapojených je do nej vrátane Bratislavy vyše deväťtisíc dobrovoľníkov.