Bratislava 22. marca (TASR) - Návrh nových vedecko-technických projektov je obsahom protokolu, ktorý dnes v Bratislave podpísali zástupcovia Ministerstva školstva SR (MŠ SR) a Ministerstva vedy a techniky Čínskej ľudovej republiky (ČĽR).
Program predpovedania kozmického počasia pomocou siete kozmického žiarenia, na ktorom bude spolupracovať Slovenská akadémia vied s čínskymi vedcami je jedným zo 16 projektov, na realizácii ktorých sa dnes dohodli účastníci druhého zasadnutia Slovensko-čínskej komisie. Ďalšími sú spoločný výskum, zaoberajúci sa zvýšením kvality potravín, či on-line stimulácia prevádzky železničných uzlov, na ktorom spolupracuje Žilinská univerzita.
Schválené projekty sa podľa dnešného vyjadrenia zástupcu generálneho riaditeľa Sekcie medzinárodnej spolupráce čínskeho ministerstva Zhang Zhiqina týkajú základného výskumu najmä v oblasti medicíny, liekov a biológie. Na bilaterálnu spoluprácu s ČĽR je v tomto roku na Sekcii vedy a techniky MŠ SR vyčlenená finančná čiastka 2,2 milióna Sk, ktoré budú použité výlučne na mobilitu vedeckých pracovníkov v rámci riešenia vybratých spoločných projektov, informoval štátny tajomník vysokých škôl, vedy a techniky MŠ SR Martin Fronc. Spoluprácu medzi oboma krajinami Zhiqin zhodnotil ako úspešnú, pričom deklaroval obojstranný záujem vedcov o jej prehlbovanie. Na otázku, ako sa mu páčilo na prvej návšteve Slovenska Zhiqin skonštatoval, "že keby sa nachádzalo v Číne, každá jeho časť by bola turisticky príťažlivá".
Účastníci stretnutia zároveň zhodnotili plnenie doterajších záväzkov, ktoré boli výsledkom prvého zasadnutia Spoločnej komisie. Jej najbližšie stretnutie sa uskutoční v roku 2004 v Pekingu. Dovtedy môžu záujemcovia predkladať ďalšie projekty, informoval Fronc.
Protokol je výsledkom dvojdňového zasadnutia Slovensko-čínskej komisie pre vedecko-technickú spoluprácu, ktoré sa dnes skončilo v Bratislave. Spoločná komisia vznikla na základe Dohody medzi vládou SR a vládou ČĽR o vedecko-technickej spolupráci, podpísanej v Pekingu v roku 1997.
*ms rč
NNNN