Myslí si to analytik Pavel Haulík z agentúry MVK, podľa ktorého sú teda voľby úspechom najmä pre lídra SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu. Tento výsledok však treba podľa neho brať komplexne a SDKÚ-DS za to vďačí najmä tomu, ako sa dokázala vyrovnať s vládnou krízou, no predovšetkým tomu, že dokázala mať predčasné voľby plne vo svojej réžii. Ako dodal Haulík pre agentúru SITA, okrem toho, že Dzurinda dokázal určiť ich termín, tak aj definoval hlavnú tému kampane. Analytik však zdôraznil, že aj výsledok Smeru-SD je tiež určite úspechom, i keď v jeho prípade sa s víťazstvom počítalo. Výsledky Smeru-SD a SDKÚ-DS prirovnáva Haulík k remíze, pretože Dzurindova únia mala horšiu štartovaciu pozíciu.
Naopak, ako fiasko a katastrofu označil Haulík výsledok ĽS-HZDS. Ľudová strana Vladimíra Mečiara stratila v porovnaní s predchádzajúcimi parlamentnými voľbami zhruba polovicu elektorátu. Neúspechom je hlavne to, že hnutie nedokázalo obhájiť svoju pozíciu z minulosti napriek tomu, že bolo štyri roky v opozícii. Rovnako boli neúspešní aj komunisti. Tí sa ukázali byť ako stranou na jedno použitie, dodal Haulík. Takýto prívlastok si vyslúžila aj ANO. V prípade neúspechu Slobodného fóra nie je analytik až natoľko prekvapený. Pripomenul, že strany, ktoré vznikajú v priebehu volebného obdobia, majú nestabilných voličov. Bol to pekný pokus, ktorý nevyšiel, okomentoval analytik snahu slobodných .
Dosiahnutým výsledkom sa nemôže podľa Haulíka chváliť ani KDH, a to napriek tomu, že obhájilo svoje pozície z predchádzajúcich volieb. Ambície kresťanských demokratov však boli určite väčšie. Ani víťazom, ani porazeným týchto volieb je SMK, ktorej sa opäť potvrdila stabilita elektorátu. Drží si ho napriek mnohým turbulenciám. Podľa analytika však SMK nemá šancu si počet voličov rozšíriť bez základnej zmeny svojho programu.
Keďže sa do parlamentu dostali o dve strany menej ako sa pôvodne počítalo, zjednodušila sa tým situácia pre vznik možnej vládnej koalície. Možné varianty sa zúžili. No napriek budú povolebné rokovania zložité a podľa analytika neexistuje ideálne riešenie. Otázny bude postoj KDH, ktoré nevylúčilo, že pôjde do opozície. Ak by na tomto názore trvalo, tak nevznikne podľa Haulíka vláda bez Smeru-SD. Potom sa ako reálna črtá koalícia Smeru-SD so SNS a ĽS-HZDS. Kresťanskí demokrati práve preto zrejme svoj odchod do opozície zvážia. Určite od začiatku sa však bude rokovať o koalícii medzi Smerom-SD a KDH spolu s SMK. Ako menej pravdepodobný vidí Haulík vznik spojenectva medzi SDKÚ-DS, KDH, SMK a ĽS-HZDS.