Žilina 18. júna (TASR) - Pokus o priblíženie stáročného pôsobenia človeka a ľudskej spoločnosti na rozšírenie a podmienky existencie rastlinných a živočíšnych druhov po obsahovej i tematickej stránke predstavuje výstava Súputníci človeka v Považskom múzeu (PM) v Žiline.
Výstava podľa zoológa a kustóda PM Ladislava Hlôšku na početnom materiáli rastlín a preparátov živočíchov nepôvodných druhov približuje pôsobenie človeka na rozšírenie a početnosť dnešnej flóry a fauny. "Neopomína ani smutné fakty vymierania mnohých rastlinných a živočíšnych druhov v dôsledku nadmerného zberu alebo lovu v minulosti. Na konkrétnych príkladoch demonštruje aj redukciu pôvodných biotopov, ktorá kráča ruka v ruke s pokrokom ľudskej civilizácie," skonštatoval Hlôška.
"Evolúcia druhu homo sapiens má svoje počiatky na africkom kontinente, a hoci história človeka ako samostatného druhu trvá iba okolo dva miliónov rokov, svojou činnosťou výrazne zasiahol do životného priestoru a vývinu aj takých druhov, ktorých fylogenéza prebiehala na Zemi viac ako tri miliardy rokov," zdôraznil Hlôška. Dnešná tvár Zeme nesie podľa jeho vyjadrenia hlboké a nezahojiteľné jazvy, ktoré jej uštedrila a stále bezohľadne uštedruje ľudská spoločnosť.
Výstava Súputníci človeka je pre verejnosť sprístupnená v konferenčnej miestnosti Považského múzea v Žiline do 31. októbra 2006.