FOTO |
BRATISLAVA - Slovensko po parlamentných voľbách zrejme čakajú dlhé a náročné vyjednávania o novej vláde. Najsilnejším hráčom slovenskej politiky je podľa predpokladov Smer, ktorý získal 29,14 percenta hlasv. Jeho predseda Robert Fico sa pokúsi zostaviť novú vládu. Jej podôb však existuje viacero a nikto z politikov stále nedokáže povedať, či vláda bude kombináciou bývalých koaličných a opozičných strán, alebo vznikne čisto vláda zložená s šéfov strán Fica, Slotu a Mečiara.
Rokovania o zostavení novej vlády začne Fico, premiérom sa však stať nemusí. Poverenie o zostavení vlády je len neformálnou procedúrou, ktorú ani ústava neupravuje. Prezident podľa ústavy vymenuje premiéra a ním sa stane ten politik, ktorý prezidentovi oznámi, že má väčšinovú podporu parlamentu.
Ak by sa pravica dohodla s HZDS, získala by väčšinu a premiérom by bol niekto z SDKÚ. Nebol by to však už asi súčasný premiér Mikuláš Dzurinda.
Prekvapením volieb je veľmi dobrý výsledok SDKÚ, ktorú volilo niečo vyše osemnásť percent občanov a v porovnaní s minulými voľbami ju volilo len o niečo vyše jedenásťtisíc voličov menej.
Prepad zaznamenalo HZDS, ktoré volilo v porovnaní s minulými voľbami o 360-tisíc voličov menej, získalo podporu iba 8,79 percenta hlasov. Najhorší volebný zisk v histórii HZDS komentovali podpredsedovia strany, líder Vladimír Mečiar sa neukázal. Podpredseda Viliam Veteška povedal, že nemal radosť, ale veril, že strana sa objaví v budúcej vláde.
Isté sklamanie je v KDH, ktoré očakávalo dvojciferný výsledok, volilo ho 8,31 percenta ľudí. Podpredseda strany Daniel Lipšic výsledok označil za neúspech. Opačný názor mal však predseda strany Pavol Hrušovský, ktorý povedal, že je to jeden z názorov. Lipšicovi sa nepáčilo, že KDH nepovedalo pred voľbami svojim voličom, ako sa bude po voľbách správať k Smeru.
Veľmi dobrý výsledok získala Slotova SNS. Slota vyhlásil, že SNS má svoje hranice, ktoré neprekročí. SNS je proti privatizácii niektorých energetických a vodárenských podnikov. SNS by mala záujem vo vláde o kreslá vnútra, dopravy, školstva a pôdohospodárstva.
Z parlamentu vypadli komunisti a i Martinákovej SF. Neúspešná bola aj Ruskova ANO.
Účasť občanov vo vo voľbách bola historicky najnižšia 54,67 percenta. Pred štyrmi rokmi volilo 70 percent ľudí.
Fico zatiaľ odmieta hovoriť o pláne vyjednávaní o vláde. Radosť z volebného výsledku neskrýval premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Vyslovil sa za pokračovanie programovej kontinuity strán SDKÚ, KDH a SMK. Nie je si však istý, či sa to však podarí.
IGOR STUPŇAN
Najväčšie prekvapenie
Výsledok SDKÚ, ktorý v percentách prevyšuje jej volebný zisk v roku 2002. Strane, ktorej predvolebné prieskumy volebnej mienky prisudzovali aj menej ako 10 % hlasov, pripadlo 18,35 %.
Najväčšie sklamanie
Volebný prepad SF. Strana, ktorá mala ambíciu byť v parlamente, dostala 3,47 % hlasov. Sklamané je aj HZDS. Oproti voľbám v roku 2002 mu ubudlo 358 213 hlasov.
Ako volili kraje
V piatich krajoch dostal najviac hlasov Smer - Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom. V Trnavskom a Nitrianskom kraji SMK. Víťazom volieb v Bratislavskom kraji sa stala SDKÚ.
(joč)