Slovenskú kresťanskú a demokratickú úniu (SDKÚ) založili niektorí členovia Slovenskej demokratickej koalície (SDK), ktorá vznikla v máji 1997 ako silný opozičný blok zložený z KDH, DU, DS, SDSS a SZS. Po tom ako v máji 1998 bola prijatá zmena volebného zákona, podľa ktorej musela každá strana koalície získať 5 percent pre vstup do parlamentu, sa SDK zmenila na stranu. Od začiatku roka 1999 sa však začali objavovať v SDK spory, ktoré súviseli s tzv. dvojitým členstvom. Členovia SDK totiž nemohli byť zároveň členmi svojich pôvodných materských strán. Vtedajší predseda SDK a premiér Mikuláš Dzurinda navrhoval ako riešenie vznik únie politických strán, čo však odmietla DS aj KDH. V januári 2000 sa preto predstavitelia SDK blízki Dzurindovi dohodli na vytvorení nového politického subjektu - SDKÚ, pričom tá bola zaregistrovaná vo februári 2000. Po augustovom sneme sa k nej pridala aj Demokratická únia a následne v novembri 2000 sa konal aj ustanovujúci kongres SDKÚ. V novembri 2003 nastala v únii ďalšia zmena, keď sa od nej odštiepila platforma na čele s exministrom obrany Ivanom Šimkom - Slobodné fórum SDKÚ. Názov SDKÚ-DS používa únia od januára tohto roka, kedy na mimoriadnom kongrese delegáti súhlasili so zlúčením s Demokratickou stranou.
SDKÚ-DS získala v septembrových voľbách 2002 15,09 percenta hlasov, vďaka ktorým sa stala jednou z vládnych strán a Mikuláš Dzurinda sa opäť postavil na čelo vlády. Bola teda súčasťou koalície spolu s SMK, KDH a ANO. SDKÚ-DS vo vláde obsadila okrem premiérskeho postu aj kreslo vicepremiéra a ministra financií, ministra zahraničných vecí, ministra dopravy, ministra obrany aj ministra sociálnych vecí. Po odchode KDH z vládnej koalície jej pribudol aj post ministra vnútra a ministra spravodlivosti.
SDKÚ-DS sa predstavuje ako pravicová strana, ktorej základnou myšlienkou programu je slovo úspech. Za tým sa skrývajú predovšetkým reformy, ktoré únia presadzovala počas osemročného pôsobenia vo vláde. Naďalej sa hlási k udržaniu a dokončeniu reformných zmien. Jej volebný program bol založený na štyroch základných pilieroch, ktorými boli vzdelanie, spravodlivosť, občianska spoločnosť a bezpečnosť.
V zahraničnopolitickej oblasti sa SDKÚ-DS prezentuje najmä ako strana, ktorá sa výrazným podielom podpísala pod vstup Slovenska do NATO aj Európskej únie. Práve zahraničná politika je pritom vnímaná ako najúspešnejšia agenda vlády Mikuláša Dzurindu.
SDKÚ-DS označili mnohí politológovia za prekvapenie tohtoročných volieb. Dokázala totiž opäť získať omnoho viac percent ako jej naznačovali predvolebné prieskumy. Stala sa druhou najúspešnejšou stranou so ziskom 18,35 percenta hlasov, čo znamená, že má 31 poslaneckých mandátov.
Predstavitelia SDKÚ-DS:
predseda – Mikuláš Dzurinda
generálny sekretár – Ivan Harman
podpredsedovia - Eduard Kukan, Ivan Mikloš, Milan Hort, Juraj Liška, Pavol Prokopovič, Pavol Kubovič
www.sdkuonline.sk
sy;kp;ve;zd