BRATISLAVA 18. júna (SITA) - Výsledok volieb je podľa ekonóma ING Jána Tótha pre reformy a pokračovanie v dobrej hospodárskej politike mierne optimistickejší, ako sa pôvodne očakávalo. "Zdá sa, že reformné strany majú lepšiu vyjednávaciu pozíciu, najmä v scenári vlády Smer-SD, KDH a SMK," uviedol. Z pohľadu investorov pôjde podľa Tótha predovšetkým o ďalší vývoj v troch kľúčových oblastiach, a to pri zavedení eura, rovnej dani a Zákonníku práce. Zavedenie eura označil za dôležité vzhľadom na úroveň úrokových sadzieb, ako aj trajektórie výmenného kurzu, rovná daň a Zákonník práce sú zase dôležité signály voči podnikovým zahraničným investorom. "Zatiaľ čo v tej najdôležitejšej otázke zavedenia eura nie je situácia zatiaľ o nič jasnejšia ako doteraz, zdá sa, že rovná daň a terajší zákonník práce prežijú populistické návrhy na zmenu," konštatoval analytik ING. Trhy tak podľa Tótha teraz budú vyčkávať na zloženie vlády a na to, či v programovom vyhlásení bude spomenuté euro v roku 2009 a nemenenie daňového systému a Zákonníka práce.
Ostatné voľby nevníma riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Eugen Jurzyca z pohľadu na perspektívu reforiem ako negatívny signál. "Vývoj bude viac zodpovedať tomu, čo si ľudia myslia a hodnotovej orientácii slovenského voliča," povedal Jurzyca. Voľby pritom podľa neho nerozhodli o tom, aké systémy sa budú uplatňovať z hľadiska "pravo-ľavého", skonštatoval však, že reformy zrejme budú postupovať
Výsledky volieb naznačujú, že vo vládnutí nebude pokračovať stredo-pravá koalícia. Uviedol to ekonóm Slovenskej akadémie vied (SAV) Viliam Páleník. Ako však dodal, zrušenie všetkých doterajších reforiem by po voľbách určite nebolo pre Slovensko výhodné. Vo voľbách, ktoré vyhral Smer-SD pred druhou SDKÚ-DS, podľa neho voliči zrejme vyslali politickým stranám signál, že si želajú kombináciu ľavice a pravice, ktorá by zabezpečila aj určitú kontinuitu pravicových reforiem. "Ekonomicky výhodná by zrejme nebola účasť ĽS-HZDS a SNS vo vláde," dodal Páleník s tým, že tieto strany sú medzinárodne ťažko akceptovateľné, čo by mohlo znížiť prílev zahraničných investícií na Slovensko.
Analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian si myslí, že zverejnené volebné výsledky dávajú niekoľko možností ďalšieho vývoja, ktoré by mohli mať pre trh minimálne neutrálny, ale možno aj pozitívny dopad. Konkrétny vývoj však bude závisieť od skutočného zloženia budúcej vlády. "Samotný výsledok bude mať pravdepodobne na finančný trh neutrálny vplyv. Napriek tomu, že existuje niekoľko možností zloženia vládnej koalície, nepredpokladám, že by sa smerovanie Slovenska v hospodárskej politike malo v nasledujúcom období zásadnejšie meniť," uviedol Kotian s tým, že politické rokovania ukážu ďalšie smerovanie krajiny k prijatiu spoločnej európskej meny.
Podľa analytika Poštovej banky Miroslava Šmála bude z krátkodobého hľadiska dôležitá predovšetkým reakcia slovenskej koruny na výsledky volieb. V prípade výraznejšej orientácie vlády smerom doľava je totiž podľa neho možné očakávať prudšie oslabovanie koruny voči euru, čo by pravdepodobne prinieslo aj ďalšie zvyšovanie kľúčových úrokových sadzieb centrálnej banky v snahe zabrániť dovezenej inflácii. "Ide však aj o dlhodobé úrokové sadzby, za ktoré si štát požičiava, ktorých rast by mal negatívny vplyv aj na dlhovú službu štátu," dodal s tým, že pre ekonomiku krajiny by bolo dobré pokračovať v nastúpenom trende a nerušiť reformy.