SME

Podľa belgického politológa je vysoká podpora SNS veľmi zlou správou pre SR

Brusel 18. júna (TASR) - Za veľmi zlú správu pre Slovensko označil belgický politológ Jean-Michel De Waele vysokú podporu, ktorú získala Slovenská národná ...

Brusel 18. júna (TASR) - Za veľmi zlú správu pre Slovensko označil belgický politológ Jean-Michel De Waele vysokú podporu, ktorú získala Slovenská národná strana v sobotňajších parlamentných voľbách, a jej vstup do parlamentu.

"Je špecifickosťou Slovenska v rámci strednej Európy mať skutočne extrémnu pravicu so silnou históriu. Tento jav neexistuje v Maďarsku, Slovinsku, či Poľsku," vyjadril pre TASR svoj názor uznávaný expert na strednú Európu z Ústavu pre európske štúdie bruselskej univerzity ULB.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledok volieb podľa neho prináša veľmi ťažkú situáciu a mimoriadne zložité podmienky pre vytvorenie koalície. Pre Roberta Fica bude veľmi náročné nájsť partnera. "Pre sociálnych demokratov bude problematické vytvoriť koalíciu s SNS a Vladimírom Mečiarom. Nie som si celkom istý, či sú európski socialisti otvorení prijatiu koalície s Mečiarom," myslí si De Waele, ktorý dobre pozná situáciu na Slovensku a viackrát ho navštívil.

V podobnej situácii je však tiež premiér Mikuláš Dzurinda. "Nie je to preňho dobrý výsledok, je to jasná porážka. Nájsť koaličných partnerov bude aj preňho ťažké, pretože jeho vzťahy s KDH sú mŕtve. Navyše, spojenie SDKÚ-SMK-KDH nedisponuje dostatočným počtom hlasov, takže SNS a HZDS budú veľmi dôležití, môžu blokovať situáciu," konštatoval De Waele.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočnosť, že SDKÚ získala značne viac hlasov, než sa pôvodne očakávalo, politológa neprekvapuje. Na adresu strán, ktoré sa nedostali do parlamentu vrátane ANO, či komunistov, De Waele uviedol, že bude pre ne mimoriadne zložité nabrať nový dych.

Pri hodnotení vyhlásení Fica o zvrátení reforiem, ktoré uskutočnila Dzurindova vláda, politológ pripomína, že "jedna vec sú prísľuby počas volebnej kampane a druhá činy po nástupe k moci. "Je veľmi jednoduché kritizovať vládu z postu opozície, ale po nástupe k moci realita tlačí k väčšej umiernenosti," varuje De Waele.

Pre ďalšie smerovanie Slovenska vrátane prijatia eura bude okrem postoja slovenskej vlády dôležitá aj situácia v Európe. "Ak bude Fico premiérom, možno bude musieť Slovensko čakať na euro dlhšie. Nechcem však špekulovať, dnes nič nie je jasné na Slovensku, ale ani v Európe," dodáva belgický expert.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní so situáciou počas predchádzajúcich volieb v roku 2002 vidí De Waele pokrok na politickej scéne. Je dôležité pre stabilizáciu Slovenska mať tie isté strany a rovnako aj pre občanov, aby ich poznali a vedeli sa rozhodnúť. Pri voľbách, do ktorých idú nové strany, sa nepozná ich schopnosť viesť krajinu, ani záujmy, ktoré budú obhajovať.

"Pred štyrmi rokmi nebola na Slovensku jasná ľavicová strana, teraz ju Slovensko má, hoci je ťažké povedať, či je Fico skutočným sociálnym demokratom. Ešte sa uvidí, či sa obráti k chudobným vrstvám obyvateľstva," uviedol belgický politológ, podľa ktorého SMER spolu s SDKÚ a KDH vytvárajú aj na Slovensku európske politické spektrum a nastal pokrok v stabilizácii a "europeizácii" Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

"Existujú však stále rozdiely medzi Slovenskom a všetkými ostatnými stredoeurópskymi krajinami, kde je politická scéna stabilnejšia, jasnejšia a orientovaná viac proeurópsky," tvrdí De Waele, ktorý okrem pochybností o Ficovi pripomína, že Slovensko malo vždy Mečiara. "Mečiar je problém, je populista, z môjho pohľadu obhajuje len svoje vlastné záujmy," dodáva.

Napriek tomu, že sa situácia viac vyjasnila a vo voľbách išlo "o skutočnú voľbu medzi pravicou a ľavicou, medzi Dzurindom alebo Ficom", potvrdil sa opäť nezáujem obyvateľstva, za dôvod ktorého označuje politológ politických lídrov. Tí sú podľa neho nezodpovední, objavilo sa veľa korupčných škandálov a silných osobných útokov. "Myslím si, že je ťažké pre voličov mať záujem v takejto zlej atmosfére. Na Slovensku treba vytvoriť moderných politických lídrov a nie zaoberať sa len osobnými konfliktami. Občanov nezaujímajú osobné hry, majú dojem, že sú to len osobné spory a nie obhajoba ich záujmov," objasňuje svoj názor na nízku účasť De Waele.

SkryťVypnúť reklamu

Takisto by bolo podľa neho dobrou správou pre Slovensko, ak by sa slovenskí politici naučili akceptovať kompromisy. "Považujem za nemožné vytvorenie veľkej koalície, nie pre ideologické, ale pre osobné dôvody. Je to typický problém krajín strednej Európy ukončiť vojnu, vytvoriť veľkú koalíciu a akceptovať kompromis a rokovania s nepriateľom. Moderná politika je pritom o nachádzaní kompromisu a nie o boji medzi ľavicou a pravicou. Slovensko potrebuje alianciu medzi politikmi s ekonomickými záujmami, aby mohlo pokračovať v reformách a politikmi, ktorí majú väčšie sociálne záujmy, uzatvára De Waele.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 76 625
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 361
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 055
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 130
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 198
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 192
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 252
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štefan Harabin prichádza na súdne pojednávanie vo veci schvaľovania ruskej agresie na Ukrajine na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Bývalý sudca je obžalovaný za hanobenie rasy národa a schvaľovania trestného činu.


SITA 3
Miloša Dudáša odvolali z postu šéfa Krajského pamiatkového úradu Žilina. Jeho kolegovia pamiatkari mu vyjadrili podporu a s jeho výpoveďou nesúhlasia.

Ministerstvo neuviedlo dôvod výpovede.


1
Ilustračný záber.

Skončil s obvinením.


Medveď v Žiari nad Hronom. Snímka z roku 2021.

Ochranári žiadajú odborné riešenia namiesto politických na úkor prírody.


SITA

Sportnet

Gólová radosť hráčov Vancouveru.

Canucks vyrovnali skóre tromi gólmi v záverečnej minúte.


TASR
Thomas Müller.

V 122. epizóde podcastu Spoza piva sa venujeme viacerým témam vrátane našej ligy či Bayernu Mníchov.


Samuel Biroš a 1 ďalší
Danis Zaripov (vľavo), vedľa neho ruský prezident Vladimir Putin a hokejisti Alexander Ovečkin a Nikolaj Kuľomin.

Ruský hokejista je oddaný fanúšik prezidenta Putina.


Martin Turčin a 1 ďalší
Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová po slalome vo Flachau 2023.

Mikaela Shiffrinová zverejnila rozhovor s Petrou Vlhovou.


SkryťZatvoriť reklamu