BRATISLAVA 18. júna (SITA) - Hoci sa v bratislavskom ovzduší po dnešnom požiari skladu chemikálií v Petržalke, v areáli bývalej Matadorky nachádzajú chlórované uhľovodíky, benzény, toluény, xylény, ich koncentrácia je taká nízka, že by bezprostredne nemala ohrozovať život a zdravie občanov z okolia skladu. Na mieste požiaru to pre agentúru SITA povedal vedúci kontrolného chemického laboratória v Nitre Miloš Kosír, ktoré robilo merania škodlivín v ovzduší. Tieto škodliviny sa podľa Kosíra dajú zachytiť len veľmi citlivým prístrojom. Podľa neho občania, najmä tí citlivejší, môžu mať v extrémnych prípadoch drobné zdravotné problémy. Tie však môžu byť psychického charakteru. Kosír nevylúčil, že ľudia ešte môžu zápach, ktorý bude pochádzať zo zatúlaného mraku so škodlivinami. Upozornil, že v takom prípade by si mali pozatvárať okná.
Ovzdušie po požiari prirovnal Kosír k bežne znečistenému bratislavskému vzduchu. Úplne čistý nie je, ale takýto vzduch Bratislavčania bežne dýchajú," povedal. Zároveň úplne vylúčil informácie, podľa ktorých unikol kyanid. Kosír zároveň dodal, že s takýto prípadom sa ešte nikdy nestretol. Doteraz unikali len rôzne plyny, pri požiari chemikálií asistoval po prvý raz.
Hasiči už požiar skladu firmy Detox v areáli petržalského Matadoru úplne lokalizovali. "Hasiace práce boli veľmi ťažké, najmä spočiatku sa hasičom nedarilo dostať požiar pod kontrolu," povedala hovorkyňa bratislavských hasičov Silvia Balázsiková, Dodala, že pod kontrolu sa požiar podarilo dostať približne o 22:00, čiže zhruba po štyroch hodinách od jeho vypuknutia. "V týchto chvíľach (okolo 23:00) je už úplne lokalizovaný, to najhoršie je už zažehnané," povedala. Hasiči budú požiarisko do rána monitorovať, aby nedošlo k opätovnému vznieteniu. Príčinu požiaru nie je možné v tejto chvíli povedať, to bude úlohou zisťovateľa príčin požiaru, ktorý začne vyšetrovanie až po úplnom uhasení, uzavrela Balázsiková.
Pri hasení požiaru utrpeli ľahké zranenia aj niekoľkí hasiči. Mali popáleniny vplyvom sálavého tepla, z čoho boli niektorí aj dehydrovaní a skolabovali. Všetkým na mieste poskytli prvú pomoc. Hasičom, čo vyšli z areálu, kde zasahovali, zdravotníci kontrolovali nielen tlak a tep, ale aj ďalšie funkcie. Ak ich mali v poriadku, mohli opäť zasahovať. Takto opakovane skontrolovali a v prípade potreby ošetrili asi 50 hasičov, povedal záchranár Adrián Mifkovič.