Robert Fico prichádza do sídla Smeru. Novinárov k sebe celú noc nepustil. Spolu s ostatnými straníkmi ho pred nimi celú sobotňajšiu noc strážila súkromná bezpečnostná služba. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Slovenské parlamentné voľby majú síce jasného víťaza - stranu Smer, ale nejasnú budúcu vládu. Je viacero možností vrátane tej, že Smer sa nakoniec ocitne v opozícii.
Nikto z politikov sa zatiaľ verejne neodvážil pomenovať budúcich partnerov.
Do parlamentu sa dostalo spolu šesť strán: Smer, SDKÚ, SNS, SMK, HZDS a KDH, čo je o jednu menej ako v minulých voľbách. Z parlamentu vypadla ANO aj KSS, nedostalo sa tam ani SF Zuzany Martinákovej.
Rokovania o zostavení vlády začne predseda Smeru Robert Fico, poverí ho tým prezident Ivan Gašparovič. Je to však len neformálna procedúra a podľa ústavy prezident vymenuje premiéra až vtedy, keď mu ten oznámi, že má väčšinovú podporu parlamentu.
Výsledky volieb umožňujú pravicovým stranám SDKÚ, KDH a SMK teoretickú možnosť vládnuť s HZDS.
Politológ László Öllős sa neodváži tvrdiť, že Smer je skutočným víťazom volieb, lebo hoci získal tretinu kresiel, "čo sa týka pozície po voľbách, ťažko povedať". Keďže podľa neho existuje matematická možnosť vzniku vlády bez Smeru, oslabuje sa tým jeho vyjednávacia pozícia.
Akú správu vydalo o sebe Slovensko týmito voľbami? "To sa ukáže až po vzniku vlády," povedal Öllős s tým, že vznikne možno až v auguste. Keby sa však Smer dohodol na vláde s HZDS a SNS, "Slovensko by vydalo o sebe veľmi nepriaznivý signál".
Prvýkrát sa po voľbách stretli predsedovia víťazných strán napoludnie v STV v relácii O päť minút dvanásť. O možnom vývoji po voľbách však veľmi rozprávať nechceli. Zrušili dokonca aj svoju účasť vo večernej debate v TV Markíza a poslali tam svojich podpredsedov.
Predseda KDH Pavol Hrušovský ako jediný nehovoril ani s novinármi. V KDH viedli podľa informácií SME už od nedele rána vážnu debatu o tom, či ísť, alebo neísť do vlády so Smerom.
Predseda Smeru Robert Fico opäť zopakoval, že vládu bude zostavovať aj s pravicovou stranou, za tie však označil aj SNS a HZDS. Isté je dnes podľa neho len to, že chce solidaritu a nebude plniť pravicový program.
V KDH si minimálne podpredseda Daniel Lipšic myslí, že by mali ísť do opozície a nevládnuť so Smerom. Aj podpredseda KDH Vladimír Palko skôr naznačoval, že väčšina v strane je proti Smeru.
"Ambíciou každej strany je byť vo vláde," povedal Hrušovský. Dodal však, že z dlhodobého hľadiska môže byť odchod do opozície lepším riešením.
Predseda SMK Béla Bugár zasa hovoril, že bude závisieť aj od rozhodnutia KDH, akou cestou sa vydá SMK.
Fico chce vládu, ktorá nebude plniť pravicový program, ale keďže vzťahy v politike sú komplikované, "o to viac bude treba priestoru na tieto komplikované rokovania".
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda odmietol povedať čokoľvek bližšie o svojej predstave, lebo SDKÚ podľa neho nie je tá strana, ktorá rozdáva karty. Neformálne zatiaľ hovoril len s lídrami SMK a KDH. Stretli sa v STV a "prvýkrát sme sa tak ťukli jeden druhého".
Na otázku o možnej spolupráci pravicovej trojky s HZDS Dzurinda povedal, že program HZDS je síce programovo menej problematický ako Smeru, ale minulosť strany by "nerelativizoval". Ako svoje priority označil rovnú daň a takisto to, aby ten, kto s ním bude chcieť vládnuť, "nenadával na Američanov".
Predseda SNS Ján Slota by si želal vládu prvých troch najsilnejších strán Smer, SDKÚ a jeho. Podpredseda HZDS Viliam Veteška verí, že sa HZDS ocitne vo vláde, nechcel však povedať viac.
Účasť bola historicky nízka
Účasť vo voľbách bola historicky najnižšia 54,67 percenta, čo je 2 335 917 voličov. Naplnili sa tak predpovede sociológov, ktorí hovorili, že nepresiahne viac ako 60 percent. Pred štyrmi rokmi volilo 70 percent ľudí.
Prekvapením volieb je výsledok SDKÚ, ktorú volilo niečo vyše 18 percent občanov. V porovnaní s minulými voľbami ju však podporilo asi o 11-tisíc voličov menej. Radosť z volebného výsledku neskrýval premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Vyslovil sa za pokračovanie programovej kontinuity strán SDKÚ, KDH a SMK. Šéf Smeru Fico prvýkrát voľby komentoval až v nedeľu nadránom a výsledok strany označil za fantastický.
Veľmi dobrý výsledok získala Slotova SNS. Na vzostup SNS upozorňoval pred voľbami sociológ Pavol Haulík. Národniari získali hlasy zrejme v tábore HZDS. SNS by mala vo vláde záujem o kreslá vnútra, dopravy, školstva, pôdohospodárstva.
Lipšic: Je to neúspech
Isté sklamanie bolo v KDH. Trúfalo si na dvojciferný výsledok a podpredseda strany Daniel Lipšic ho označil za neúspech. Opačný názor mal však predseda strany Pavol Hrušovský, ktorý povedal, že je to jeden z názorov. Lipšicovi sa nepáčilo, že KDH nepovedalo pred voľbami svojim voličom, ako sa bude po voľbách správať k Ficovmu Smeru.
Prepad zaznamenalo HZDS, ktoré volilo v porovnaní s minulými voľbami o 360-tisíc ľudí menej. Mečiar sa neukázal, výsledky HZDS komentoval podpredseda Viliam Veteška ako neradostné.
Politológ ÖllŚs nevylúčil, že strany budú rokovať dlhé týždne a vláda vznikne až v auguste. "Teraz sa začne oťukávanie, sadne si asi každý skoro s každým. Možno, keď sa viacerí budú chcieť dostať do vlády, tak budú robiť aj kampaň pred verejnosťou proti svojim konkurentom. Volebná kampaň sa možno ešte neskončila," dodal politológ. (sp, mož)
Najväčšie prekvapenie
Výsledok SDKÚ, ktorý v percentách prevyšuje jej volebný zisk v roku 2002. Strane, ktorej predvolebné prieskumy volebnej mienky prisudzovali aj menej ako 10 % hlasov, pripadlo 18,35 percenta.
Najväčšie sklamanie
Volebný prepad SF. Strana, ktorá mala ambíciu byť v parlamente, dostala 3,47 % hlasov. Sklamané je aj HZDS. Oproti voľbám v roku 2002 mu ubudlo 358 213 hlasov.
Volebná účasť
Všeobecným sklamaním je najnižšia účasť na parlamentných voľbách. Zúčastnilo sa na nich iba 54,67 % voličov.
Ako volili kraje
V piatich krajoch dostal najviac hlasov Smer - Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom. V Trnavskom a Nitrianskom kraji SMK. Víťazom volieb v Bratislavskom kraji sa stala SDKÚ.
(joč)
Pred prvou povolebnou debatou v STV sa stretli (na snímke zľava) Pavol Hrušovský, Ján Slota, Mikuláš Dzurinda, Viliam Veteška a Béla Bugár. Čakajú na príchod víťaza volieb Roberta Fica. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL