V KDH sa vďaka preferenčným hlasom presunuli do prvej pätnástky až štyria kandidáti. V SMK voliči posunuli do parlamentu dvoch kandidátov. V HZDS poskočila najviac Katarína Tóthová - z 30. miesta na piate. V SDKÚ a Smere sa presuny poslancov medzi zvoliteľnými a nezvoliteľnými miestami neudiali. Najväčším skokanom je Peter Gabura z KDH. Voliči ho zo 77. miesta posunuli na deviate, potvrdila členka Ústrednej volebnej komisie Miloslava Čutková.
"Je dobré, že ľudia využívali možnosť krúžkovať," tvrdí Peter Kunder z Aliancie Fair-play. Politici, ktorí chceli dostať preferenčné hlasy, si robili vlastnú kampaň a viac komunikovali s voličmi. "Je to prvý malý krok k tomu, aby sa vytvoril vzťah medzi politikom a voličom tak, ako je to vo vyspelých demokraciách bežné," dodal.
Preferenčné hlasy pomohli do parlamentu tiež bývalému pokladníkovi KDH Petrovi Gaburovi. Šéfredaktor a manažér získal asi 7700 hlasov a zo 77. miesta na kandidátke sa dostal na deviate. Gabura je známy tiež ako vlastník budovy na Žabotovej ulici v Bratislave, kde roky sídlilo KDH. Médiá spochybňovali spôsob, akým budovu získal.
Voliči KDH do parlamentu prekrúžkovali aj Máriu Sabolovú (19. na kandidátke), riaditeľku služieb Spišskej katolíckej charity vo Svite Moniku Gibalovú (33.) a zástupcu riaditeľa obchodnej spoločnosti v Prešove Stanislava Kahanca (22.).
Sabolová si verila - hovorí, že asi vie, akí ľudia jej pomohli: "Vedia, čo robím. Sú z rôznych sfér, sociálnej, zdravotnej, daňovej. Ľudia na východe, na Orave, v Bystrici. Len v Košiciach som získala 2500 preferenčných hlasov."
Do parlamentu by sa vďaka posunom po sčítaní preferenčných hlasov nemali dostať banskobystrický krajský predseda KDH Peter Muránsky (12. miesto na kandidátke) a trnavský krajský predseda Alojz Přidal (11. miesto).
Voliči SMK posunuli do parlamentu Lászlóa Szigetiho (z 23. miesta na 15.) a Imricha Andruskóa (z 37. miesta na 14.). Vytlačili tým Györgya Juhásza a Erzsébet Pogány.
Osobnosti verejného života pred voľbami vyzvali voličov zakrúžkovať mená štyroch kandidátov, ktorým dôverujú. Podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair-play krúžok bol šancou zmeniť tvár politiky a znamenal užší vzťah voliča s konkrétnym politikom. Odporučili dať krúžok trom, a štvrtý poslednému na kandidátke - ako symbolickú žiadosť o hlbokú zmenu politiky.
(dro, rf, sita)