Pred volebnou miestnosťou v Jasove odovzdávali voliči zvyšné hlasovacie lístky mužom v tričkách Nádeje. |
Na košickom sídlisku Lunik IX rozdával v sobotu predpoludním uteráky, kávu a reflexné vesty Pavol Jalč z SDĽ: "Nemáme milióny na kampaň. Radšej dáme ľuďom, čo potrebujú, akoby sme mali podporovať tých, čo peniaze majú." Na darčekoch pre voličov nevidí nič zlé: "Robíme len to, čo nám povoľuje zákon a čo robia aj iné strany." SDĽ sa vraj "pripomenula" Košičanom na šesťdesiatich stanovištiach.
"Najskôr bol rovno tu, pred volebnou miestnosťou. Poslali sme ho preč. To je všetko, čo sme mohli urobiť," povedal predseda volebnej komisie Alojz Mroč.
Popoludní sme na rómskom sídlisku zastihli mužov, ktorí zbierali od voličov nepoužité volebné lístky. "My ich len kontrolujeme, nič viac. Prečo? Máme podozrenie, že sa budú manipulovať výsledky. Aké peniaze? My nič nerozdávame," tvrdil Róm usadený v modrej Fabii, údajne člen HZDS.
"Dali mi sto korún. Tak prečo by som ich nevolila? Veď pomaly nemáme z čoho žiť," prezradila mladá Rómka. Jej partner ju zahriakol, aby mlčala.
Pred Obecným úradom v Jasove postávala trojica Rómov v tričkách strany Nádej. Voliči z osady im cestou von odovzdávali zvyšné lístky. O pár metrov ďalej stála čierna limuzína. Aj pri nej sa odohrávala rovnaká scéna. "Čo je vás do toho, koho som volil," rozčuľuje sa muž v stredných rokoch. Cítiť z neho alkohol. "Ja volím toho, kto dá viac."
"Skontrolujú lístky a na základe toho im vyplácajú po stovke. Tak to u nás bolo stále. Teraz však stratili akékoľvek zábrany. Veď moratórium už neplatí. Čudujem sa stranám, ktoré takto vyhadzujú peniaze," hovorí "gádžo", ktorý práve vyšiel z volebnej miestnosti.
Muži v tričkách Nádeje protestujú. Vraj žiadne peniaze nedávajú. Tehotnej ženy sa pýtajú, či dostala nejaké peniaze. "Ešte nie, však som vám nedala papiere..." odpovedá.
Načo sú im teda volebné lístky? Odpoveď majú naporúdzi: "Ja si s nimi budem doma kúriť!" "A ja si ich odložím na pamiatku." Obaja aktivisti sa schuti smejú.
Rovnaký rituál sa odohrával aj vo Veľkej Ide. "Dobré dve hodiny tu stálo auto oblepené plagátmi kandidáta číslo 80 zo Slobodného fóra Antona Bidovského. S voličmi vyjednával Róm zo Šace, ktorý bol už raz odsúdený za úžeru. Potom sa presunul do reštaurácie. Je to nechutné," hovorí starosta František Šnír.
Je zrejmé, že na rómskych voličoch sa priživujú aj Rómovia. Predsedu mestskej organizácie OKS v Košiciach Štefana Tomáša pred voľbami oslovil istý Róm - vraj vie bez problémov zabezpečiť päťtisíc rómskych hlasov. "Pýtal sa, koľko sme ochotní zaplatiť. Preriekol sa, že istá strana je ochotná zaplatiť sto korún za hlas. Takúto spoluprácu sme, pochopiteľne, odriekli. Ale viem, že sme neboli jedinou stranou, na ktorú sa obrátili."
"Korupcie voličov sa dopúšťali najmä menšie strany, ktoré sa zúfalo snažili dostať do parlamentu," povedal Peter Pollák z Novej rómskej generácie, ktorá monitorovala voľby v 30 osadách.
Ku kupovaniu podľa aktivistov došlo v Spišskej Novej Vsi a Letanovciach. Rómom mali ponúkať sto korún a fľašu lacného vína, keď do urny vhodia lístok strany Nádej a dajú hlas Pavlovi Dubčekovi. Za podporu kandidáta SF Antona Bidovského mali získať 100 korún voliči v Bystranoch a Žehre. V Krompachoch ponúkal klobásy, kávu a cigarety aj 68. kandidát SDKÚ Marián Hojstič.
Mladá žena peniaze ešte nedostala: "Však som vám ešte nedala papiere..." FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ |
Autor: MIKULÁŠ JESENSKÝ, haj

Beata
Balogová
