Takto si podali ruky po podpise kolaličnej zmluvy pred štyrmi rokmi.
FOTO - ARCHÍV TASR
Smer-KDH-SMK
Šéf Smeru Robert Fico sa zrejme obráti na KDH a SMK, hoci SMK chcel krátko pred voľbami predpísať "opozičnú diétu". Výhodou koalície by asi bola jej stabilita a vypočítateľnosť partnerov.
Fico chce vládnuť štyri roky, táto koalícia by ju spĺňala. Predchádzali by jej však veľmi dlhé rokovania, možno aj prerušované možnými nedohodami. Nevýhodou je, že by mohla postupne znižovať preferencie všetkým trom stranám.
KDH a SMK môžu zasa Fica tlačiť k múru, že ak sa mu nepáči, nech ide za Jánom Slotom a Vladimírom Mečiarom. Je tiež otázne, či je v SMK a KDH vôľa opustiť Dzurindu a čo by to pre ne do budúcna znamenalo.
Smer-KDH-SNS
Pre Smer by to mohla byť jedna z uvažovaných kombinácií. Dvojica Smer a KDH by mohla v zahraničí vyvážiť zlý imidž SNS. KDH však pred voľbami vyhlásilo, že chce robiť slušnú politiku. Opäť by rozbilo zoskupenie s SMK a SDKÚ. Nevýhodou pre KDH by bola aj presilovka Smeru a SNS v programových otázkach. Východiskom z tejto koalície je len dvojkoalícia Smeru a KDH s tichou podporou SNS.
Smer-HZDS-SNS
Smer by mal síce pohodlnú väčšinu hlasov, ale problémy v zahraničí. Situáciu by mohol vybalansovať tvrdeniami, že pred voľbami neprišli zo zahraničia varovania pred Mečiarom. Navyše, aj v okolitých krajinách sa dostali do vlády extrémisti v Rakúsku a Poľsku. Ďalším ústupkom HZDS a SNS by bolo, že by Mečiar so Slotom nesedeli priamo vo vláde, ale mali by iba parlamentné funkcie.
Fico môže tiež argumentovať, že Slovensko musí mať vládu a táto je reakciou na neochotu pravice KDH a SMK dohodnúť sa. Výhodou pre Fica je, že vo vláde s HZDS a SNS by najviac presadil zo svojho programu.
Fico môže ešte zvoliť núdzové riešenie, že SNS by nebola priamo vo vláde a vládu by podporovala len ticho. Takejto možnosti by mohli nasvedčovať aj zlé vzťahy lídrov SNS a HZDS.
SDKÚ-KDH-SMK-HZDS
Mohlo by ísť o súrodú a stabilnú vládu. Má však jedno veľké obmedzenie, ktorým je šéf HZDS Vladimír Mečiar. Museli by sa naplniť slová podpredsedu KDH Vladimíra Palka, že Mečiar by mohol urobiť geniálny štátnický čin a odísť z čela strany. Potom by nič takejto koalícii nebránilo a Fico ako víťaz by bol paradoxne porazený.
HZDS sa niektorými hlasovaniami a rétorikou tlačí viac do priestoru od stredu napravo, preto by bol takýto postup aj logický. Doterajšie Mečiarove výroky však nenaznačili, že by sa chystal do dôchodku. Naopak, už pred voľbami odmietol dať podporu zoskupeniu KDH-SMK-SDKÚ.
Riešením by mohla byť dohoda o tichej podpore so Slotovou SNS. Aj to je však problematické, pretože SNS by zrejme nepodporovala vládu, v ktorej by bola SMK.
SDKÚ-Smer
Splnil by sa síce jeden z Ficových snov o vzniku dvojčlennej vláde, ale rozhodne si za partnera nepredstavoval práve SDKÚ, ktorá bola a je jeho hlavným protivníkom. Strany sú programovo odlišné. Účasťou vo vláde by popreli svoje programové priority a dezorientovali ľudí. Takáto vláda by mohla vzniknúť nanajvýš na obmedzené obdobie a iba vtedy, keby sa štát ocitol v kritickej situácii.
SDKÚ-Smer-HZDS
Koalícia by mala síce pohodlnú ústavnú väčšinu, ale tiež je nepravdepodobná. Zmeny ústavy sa nechystajú. Jedine, že by sa tieto tri strany rozhodli na Slovensku zaviesť väčšinový volebný systém podporený aj ústavnými zmenami. To však nikto nečaká. Tiež platí, že by to bola koalícia na krátky čas a pre prípad ako predísť kritickej situácii v štáte. (sp)