BRATISLAVA 19. júna (SITA, Reuters) - Výsledky parlamentných volieb na Slovensku podľa analytikov naznačujú, že voliči sa nechcú úplne vzdať ekonomických reforiem, sú však pravdepodobne unavení z ich privysokého tempa. Podľa analytika Martina Slosiarika z agentúry FOCUS získala SDKÚ premiéra Mikuláša Dzurindu vo voľbách 17. júna viac hlasov, ako analytici pôvodne očakávali, čo môže znamenať, že ľudia si uvedomujú, že reformy sú nevyhnutné.
SDKÚ-DS získala vo voľbách 18,35 % hlasov a aj v prípade, že sa Dzurindovi podarí udržať pri moci, bude preňho ťažké ignorovať odkaz voličov, dodáva Samuel Abrahám, profesor politických vied z Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií. "Ľudia potrebujú pauzu v reformách, výsledky to jasne ukazujú. Aj keď sa Dzurinda udrží pri moci, bude musieť načúvať voličom," uviedol Abrahám.
Víťaz volieb, predseda opozičnej strany Smer- SD Robert Fico, ktorý sľubuje zvrátiť reformy súčasnej vlády, získal 29,14 % platných hlasov, na získanie väčšiny v parlamente teda bude potrebovať partnerov. "Smer získal podporu ľudí, ktorí v novinách čítajú, akým je Slovensko veľkým ekonomickým lídrom, ale ich vrecká sú prázdne," dodal Abrahám.
Dokonca aj keď Dzurinda odmietne reagovať na vysokú podporu Smeru a nebude sa chcieť nechať ovplyvňovať Ficovými voličmi, bude musieť spolupracovať so stranami mimo svojho stredopravého bloku. Svoju moc si teda podľa ekonómov udrží len za cenu oslabenia reformnej politiky. "Aj v prípade, že Slovensko získa proreformnú a nepopulistickú vládu, bude to oveľa menej reformná vláda, než na akú sme boli zvyknutí," uviedol ekonóm Lars Christensen z Danske Bank, podľa ktorého by bolo pre finančné trhy veľmi pozitívne, keby sa na poste premiéra udržal Dzurinda. Je však pravdepodobnejšie, že novú vládu bude zostavovať Smer, dodal.