Česká politická scéna sa možno začína dostávať z povolebného patu, spôsobeného tým, že obe možné koaličné zoskupenia, občianski demokrati, ludovci a zelení, rovnako ako sociálni demokrati a komunisti, majú v dvestočlennej snemovni po sto poslancov.
Dosluhujúci premiér a líder ČSSD Jiří Paroubek od nedele naznačuje, že by jeho strana predsa len mohla podporiť vládu vítaza volieb a lídra pravicových občianskych demokratov Mirka Topolánka. Splnenie Paroubkových súčasných podmienok by ale znamenalo, že ODS môže svoj volebný program hodiť rovno do koša.
Až do nedele Paroubek tvrdil, že vládu svojho rivala nepodporí. Naopak požadoval, aby prezident po očakávanom neúspechu Topolánka, poveril zostavením vlády jeho. Spolu s komunistami by síce bol v rovnakej pozícii ako dnes Topolánek, ciže bez väcšiny, ale pokúsil by sa pretiahnuť aspoň jedného poslanca druhej strany.
V nedeľu Paroubek čiastocne zmenil názor. Najprv v rozhovore v televízii, neskôr po večernom stretnutí medzi štyrmi očami s Topolánkom na prísne utajenom mieste pripustil možnosť kompromisu. "Nechceme robit politiku nulovej tolerancie," vyhlásil včera na tlačovke o schôdzke.
"Schôdzka s pánom Paroubkom bola na profesionálnej úrovni. Po odbúraní osobných bariér je zrejmé, že sme schopní diskutovať," popísal stretnutie pre internetové noviny Aktuálne.cz Topolánek.
Otázkou je teraz podla Paroubka len to, či bude Topolánek ochotný pristúpiť na podmienky, za ktorých by nechali jeho menšinovú vládu prejsť pri hlasovaní v parlamente, prípadne mohli obe strany vytvoriť velkú koalíciu. Musel by sa napríklad vzdať zámeru zaviesť rovnú daň, privatizovať nemocnice ci zrušiť nepružný Zákonník práce. Premiér tiež požaduje, aby vo vláde neboli najbližší spojenci ODS ľudovci, ktorých obzvlášt nemá rád. Ako premiér by tak vlastne bol Topolánek držaný na krátko a namiesto svojho by musel plnit Paroubkov program. "Doterajšie programové požiadavky ČSSD sú úplne neprijateľné," reagoval včera Topolánek s tým, že o veci musia dalej rokovať.

Beata
Balogová
