Na chudobnejšom východnom Slovensku bola volebná účasť najnižšia.
FOTO - SITA
Relatívne najnižšiu volebnú účasť mali Košický a Prešovský kraj, teda práve tie, ktoré sa pokladajú za ubiedené a ktorým mnohé politické strany zvyknú venovať zvýšenú pozornosť.
Aj v predošlých voľbách v roku 2002 zaznamenali najnižšiu účasť voličov kraje východného Slovenska. Dnes sa ukazuje, že od toho času tu volebná účasť aj najviac poklesla.
Sociologička Oľga Gyárfášová z Inštitútu pre verejné otázky mieni, že sociálna deprivácia "sa spája aj s pocitom bezmocnosti a frustrácie" z politiky. To však podľa nej svedčí aj o tom, že pre časť týchto obyvateľov "ani opozícia neznamenala dôveryhodnú alternatívu a nedokázala prelomiť ich ľahostajnosť".
Fakt, že na západe Slovenska bola vyššia volebná účasť, preto neprekvapuje. Podľa Zuzany Kusej zo Sociologického ústavu SAV k nej "mestských reformných víťazov" ("winners" verzus "losers") iste motivoval aj záujem "o udržanie inteligentných reforiem a reformných výhod".
Z 50 administratívnych obvodov Slovenska relatívne najmenej voličov hlasovalo v Senici - 45 percent. Ani nie o jedno percento viac volilo v Malackách a potom v obvodoch Kežmarok, Stará Ľubovňa, Michalovce, Vranov nad Topľou, Trebišov, Humenné a Košice, teda zväčša v okrajových oblastiach východného Slovenska.
Zuzana Kusá vidí možný súvis s pracovnými povinnosťami voličov mimo ich bydlisko. Obvod Malacky susedí s Rakúskom, Senica aj s Českom. Mnoho ľudí z východného Slovenska pracuje v zahraničí alebo na opačnom konci krajiny. Volebná neúčasť môže byť podľa Kusej výsledkom "nemožnosti, neschopnosti či ľahostajnosti k možnosti požiadať o voľbu poštou, alebo vybaviť si voličský preukaz".
Kusá odhaduje, že pracovné vzdialenie a s tým späté veci spôsobili 10- až 15-percentný pokles volebnej účasti. Na to, aby bol faktor pracovnej migrácie relevantný, chýbajú presnejšia čísla, tvrdí zasa Oľga Gyárfášová.
Historicky najnižšia celoslovenská účasť v parlamentných voľbách vôbec má tiež svoje dôvody. "Iba mimoriadne, križovatkové a polarizujúce situácie dokážu zásadnejšie redukovať percento nevoličov," mieni Gyárfášová.
Druhým dôvodom je podľa nej istá štandardizácia politického správania. "Ľudia s najnižším sociálnym kapitálom sú menej motivovaní nielen na účasť na voľbách", ale vo verejnom živote vôbec.
Kraje podľa volebnej účasti
(%)kraj 2006 2002 rozdiel
Trenčiansky 57,5 72,2 -14,7
Žilinský 57,2 71,9 -14,7
Nitriansky 56,5 72,0 -15,5
Bratislavský 56,0 70,8 -14,7
Banskobystrický 55,3 70,5 -15,2
Trnavský 54,6 69,4 -14,8
Prešovský 51,2 67,9 -16,7
Košický 50,1 66,4 -16,3

Beata
Balogová
