BRATISLAVA - Ani prvá volebná prehra HZDS v histórii a slabých 8,8 percenta zrejme neotrasú stoličkou predsedu Vladimíra Mečiara.
Ak aj vnútri HZDS nejaká skupina pomýšľala na Mečiarovo odstavenie, predseda strany im nedal čas na prípravu. Včera sa nečakane vrátil do centrály v Bratislave, stretol sa prezidentom Ivanom Gašparovičom a verejne vylúčil svoj odchod z funkcie.
Členovia strany odmietali akékoľvek špekulácie o Mečiarovom odchode. Poslanec Ján Kovarčík tvrdí, že napriek volebnému výsledku je nálada v HZDS optimistická. Myslí si, že "máme veľkú šancu" ísť do vlády a HZDS je strana "s najsilnejším koaličným potenciálom".
Poslankyňa Katarína Tóthová verí, že hnutie si nedá hovoriť do toho, kto bude jeho predsedom. "O predsedovi vždy rozhodli delegáti snemu. Nik z inej strany o tom nebude rozhodovať."
Podpredseda Milan Urbáni hovorí, že chcú debatovať o slabšom volebnom výsledku a urobiť politické závery, ale "zabudnite na odstupovanie predsedu".
(rf)
HZDS po voľbách 1998
Vladimír Mečiar sa tradične na niekoľko dní "stratil".
Mečiar sa po zložení sľubu poslanca vzdal mandátu v prospech bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu. Ten onedlho utiekol do zahraničia.
HZDS voľby vyhralo, ale muselo ísť do opozície.
Mečiar zvládal napätie v strane tri a pol roka, potom mu začali poslanci odchádzať. Najskôr Jozef Kalman "pre pravicovú orientáciu hnutia", po ňom najvernejší Mečiarov spojenec Ivan Gašparovič.
HZDS po voľbách 2002
HZDS vyhralo voľby, ale opäť muselo odísť do opozície.
V januári 2003 nastal rozpad poslaneckého klubu. Najsilnejší 36-členný poslanecký klub sa postupne zmenšil na 25 členov.
HZDS po voľbách 2006
Mečiar prvýkrát prehral voľby.
Začali sa špekulácie, že keby Mečiar odišiel z postu predsedu strany, jeho HZDS by bola vo vláde.
Mečiar dal najavo, že je aktívny. Hneď prvý deň po volebnom víkende bol vo svojej centrále, popoludní išiel k prezidentovi.