Uviedol to na dnešnej tlačovej besede v Prešove člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica, ktorý zdôraznil, že to má v praxi dopad na nedostatok kvalifikovaných odborných profesií na trhu práce. „Tí, ktorí sú registrovaní ako nezamestnaní a núkajú ich na úrade práce zamestnávateľom, majú zväčša iba rekvalifikačný kurz. To však nestačí, chýba im prax,“ tvrdí Balica. Podľa jeho informácií veľký dopyt je po odborníkoch čierneho remesla, na trhu chýbajú skúsení frézari, horizontári, obrábači kovov. Odborový predák dáva tento nesúlad do súvislosti s nespravodlivým navýšením normatívov pre rôzne kategórie stredných škôl. Ako príklad uviedol, že kým na SOU došlo k navýšenie o 1 540 Sk oproti roku 2005, gymnázia si prilepšili o 2 619, stredné odborné školy umeleckého zamerania o 10 718 a konzervatória až o 15 529 Sk.
Balica sa kriticky vyjadril aj k nerešpektovaniu vyhlášky, ktorá stanovuje maximálny počet žiakov na jedného majstra odbornej výchovy. Odborári v praxi zistili, že školy nenapĺňajú stanovené počty učiteľov, lebo nemajú dostatok financií. V školách sa nevyplácajú osobné príplatky pre učiteľov. Ako príklad spomenul stredné odborné učilištia v Prešovskom a Košickom kraji. Na 16 školách v pôsobnosti OZ KOVO v týchto krajoch to predstavuje sumu 450-tis. Sk mesačne, ktorú asi 1 000 zamestnancov škôl nedostane. Odborári sa v najbližšom období chystajú rokovať s predstaviteľmi Prešovského samosprávneho kraja a po vytvorení novej vlády chcú tieto svoje požiadavky predniesť aj na rezortných ministerstvách školstva a financií.
Podľa Balicu zvýšenie tarifných miezd v školstve od 1. júla bude znamenať zastavenie vyplácania osobných príplatkov aj tam, kde na to doteraz ešte mali peniaze. Priemerná mzda v školstve za prvý štvrťrok 2006 bola 14 117 Sk, čo podľa Balicu znamená pokles asi o 100 Sk oproti priemeru v roku 2005.