KOŠICE 21. júna (SITA) - Za posledné dva roky podstatne klesol počet nelegálnych migrantov nedovolene prenikajúcich na Slovensko cez slovensko-ukrajinskú hranicu. Ako dnes na tlačovej besede uviedol starší referent špecialista analyticko-operačného oddelenia Úradu hraničnej a cudzineckej polície (ÚHCP) SR Alexander Thurzo, kým tento rok do 15. júna nelegálne prekročilo slovensko-ukrajinskú hranicu 1 300 migrantov, za rovnaké obdobie minulého roka to bolo až 1 860 prípadov. „Je to najmä vďaka technicko-organizačným opatreniam a personálnemu posilneniu ochrany slovensko-ukrajinskej hranice v rámci príprav Slovenska na pristúpenie k Schengenskej dohode. Od zmeny režimu ústretovejšie a aktívnejšie k riešeniu nelegálnej migrácie pristupuje aj Ukrajina,“ povedal Thurzo. Dodal, že na slovenskej strane pokračujú práce na budovaní systému monitorovania pohybu osôb na vyše 90-kilometrovej hranici s Ukrajinou. Ako uviedol Thurzo, súbežne so skvalitňovaním technického zabezpečovacieho zariadenia ochrany hranice, ako aj výstroja príslušníkov hraničnej polície, pokračuje aj vzdelávanie hraničiarov.
Podrobne sa zoznámiť s legislatívou a predpismi EÚ súvisiacimi so schengenským priestorom, ktorého členom sa má stať aj Slovensko, je hlavným cieľom seminára riaditeľov a vedúcich pracovníkov jednotlivých odborov a oddelení Hraničnej a cudzineckej polície SR z Prešovského a Košického kraja. Ako novinárov informoval Thurzo, študovali predpisy dotýkajúce sa jednotlivých druhov cestovných dokladov, hovorili o ich falšovaní, pozmeňovaní a systémoch ich kontroly, zaoberali sa i otázkou ľudských práv, azylového konania. Na školení sa zúčastnili aj experti z Rakúska a Nemecka, ktorí majú v tejto oblasti bohaté poznatky a skúsenosti. Hovorili najmä o špecifických prípadoch, s ktorými sa hraničiari môžu stretnúť, no ich riešenie nie je v nijakých európskych príručkách. Podľa Thurza vedúci pracovníci so získanými vedomosťami a poznatkami majú formou školenia oboznámiť svojich podriadených.
V októbri alebo v novembri totiž príde na Slovensko špeciálna komisia, ktorá bude zisťovať stav pripravenosti našej krajiny na vstup do schengenského priestoru nielen po technicko-materiálnej a organizačnej, ale aj po personálnej a vzdelanostnej stránke našich hraničiarov.