Bratislava 22. júna (TASR) - Organizácia Greenpeace vyzýva Bratislavčanov, aby jej poslali fotografie a amatérske videonahrávky z požiaru v sklade nebezpečných odpadov firmy Detox v Petržalke.
"Tieto informácie môžu byť podstatné pre identifikovanie možného miesta spádu škodlivín. Zaujíma nás hlavne šírenie dymu a splodín horenia nad mestom a v jeho okolí," konštatoval koordinátor toxickej kampane Greenpeace International Martin Hojsík.
Hasiči, ktorí zasahovali pri nedeľnom požiari skladu chemikálií na Kopčianskej ulici v Petržalke, absolvujú preventívne prehliadky u odborných lekárov. Niektorí sa sťažujú na bolesti hlavy, malátnosť, nevoľnosť či vyrážky.
"Preventívne prehliadky budú pokračovať aj v piatok, nemáme však potvrdené, že ich problémy sú následkom požiaru," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa Hasičského a záchranného útvaru Hlavného mesta SR Bratislavy Silvia Balázsiková. Dodala, že na bolesť hlavy sa sťažovali aj niekoľkí novinári, ktorí boli na mieste požiaru celú noc. Podľa Balázsikovej prezerajú bratislavských hasičov dvaja lekári, ktorí potom jednotlivcov so zdravotnými problémami posielajú na odborné vyšetrenia, napríklad na toxikológiu. S tým, že majú absolvovať preventívne prehliadky, oboznámili aj dobrovoľných hasičov a príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Malaciek a Pezinka, ktorí pri zásahu pomáhali.
V okolí požiaru sa pohyboval aj vedúci oddelenia civilnej ochrany obyvateľstva Krajského úradu v Bratislave Jozef Polák. "Ja som bol tiež na odberoch krvi," uviedol. Nikto z obyvateľov žijúcich v okolí požiaru sa však podľa neho neprihlásil s tým, že by mal zdravotné problémy. Skoro celú noc strávil v blízkosti splodín aj vedúci Kontrolného chemického laboratória Civilnej ochrany v Nitre Miloš Kosír. "Pohyboval som sa tam sedem hodín a nič mi nie je," povedal TASR. Podľa Kosíra v ovzduší nenamerali prekročenie limitov nebezpečných splodín ako sú tetrachlórmetán, chlorovodík, metán či oxidy síry.
Greenpeace už v stredu spochybnila tvrdenia firmy Detox, ktorá doposiaľ médiám tvrdila, že nevie presné zloženie, obsah a objem skladovaných látok. Podľa environmentalistov sa mohli v sklade nachádzať látky, pri ktorých horení vznikali zdraviu nebezpečné dioxíny.
Kompetentné orgány by mali podľa Greenpeace zabezpečiť komplexné informovanie verejnosti a zverejnenie zoznamu a množstva látok, ktoré sa počas požiaru v sklade nachádzali. Podľa expertov organizácie je potrebné vykonať na mieste požiaru analýzy prítomnosti ťažkých kovov, dioxínov a iných perzistentných organických znečisťovateľov.
Greenpeace žiada, aby boli identifikované miesta spádu sadzí a popolčeka z požiaru a aby tieto miesta boli rovnako podrobne testované na prítomnosť nebezpečných chemikálií, aby sa zabránilo dlhodobým škodám na zdraví a životnom prostredí.
Občania môžu svoje zábery posielať na e-mailovu adresu info@greenpeace.sk