DUNAJ: Zatiaľ 3. stupeň povodňovej aktivity v Bratislave nehrozí
BRATISLAVA 22. marca (SITA) - Na bratislavskom úseku Dunaja naďalej trvá 2. stupeň povodňovej aktivity (PA) - pohotovosť podľa piatkového rozhodnutia Krajskej povodňovej komisie. Druhý stupeň povodňovej aktivity sa na Dunaji vyhlasuje vtedy, ak vodný stav
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
v Devíne dosiahne 750 centimetrov. V súčasnosti vodný stav sa blíži k hodnote 820 centimetrov, čo je už pomerne blízko k hodnote 850 centimetrov, kedy nastáva tretí stupeň PA.
Ako pre agentúru SITA uviedol technický zástupca riaditeľa Odštepného závodu povodia Dunaja Slovenského vodohospodárskeho podniku Peter Minárik po zasadnutí Krajskej povodňovej komisie, podľa predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu kulminácia nastane v priebehu nedele na úrovni 830 až 840 centimetrov, pričom bude trvať pomerne dlho, asi desať hodín. Podľa neho však k tretiemu stupňu by nemalo v týchto dňoch prísť. Celkovo to však nedá vylúčiť v prípade ďalších dažďov v Alpách.
V priebehu piatka už bolo parkovisko pod hradom Devín pokryté 20-centimetrovou vrstvou vody. V rámci 2. stupňa PA je zabezpečená stála služba na obidvoch stranách hrádze Dunaja. Okrem toho boli stiahnuté všetky objekty mimo plavebnej dráhy a podobne v kritických úsekoch rieky aj všetky plavidlá. Bratislavské lodné botely Fairway a Gracia boli zabezpečené s ďalšími prídavnými lanami, aby vydržali nápor v prípade, ak sa tam zachytia väčšie stromy. Kontrolné a bezpečnostné práce sú koordinované aj s pracovníkmi Vodného diela Gabčíkovo. Druhý stupeň PA bude vyhlásený podľa slov Minárika až po úsek Dunaja v Komárne, pričom podobný krok až po Štúrovo je už len otázkou času. Bratislavské hrádze vydržia vodu vyššiu než 3. stupeň PA, pretože sú stavané najmenej na storočnú vodu. Akýkoľvek pohyb po Dunajskej cyklistickej ceste, ktorá vedie po dunajskej hrádzi, je zakázaný až do odvolania.
Najničivejšia povodeň na Dunaji bola v roku 1501 s kulmináciou 14 000 kubíkov vody za sekundu. K poslednej povodni na Dunaji, pri ktorej sa pretrhli hrádze, došlo v roku 1965, kriticky vysoká vodná hladina bola naposledy v roku 1991.
Stúpanie hladiny Dunaja, ktoré sa na našom území prejavilo vo štvrtok, spôsobili výdatné zrážky na území Nemecka a Rakúska v predchádzajúcich dňoch.