Ružomberok 23. marca (TASR) - Krojovaný sprievod diev a mládencov so slamenou babou - "Murienou" zvestoval dnes príchod jari do svetoznámej osady Vlkolínec pri Ružomberku. Spevom povyháňali z nej zlé sily, ktoré podľa povier, zadržiavali vegetáciu a bránili odchodu samotnej zimy.
V staršom období roľníci nepovažovali striedanie zimy a leta za súčasť zákonitostí prírody, ale za dôsledok pôsobenia nadprirodzených síl. Domnievali sa, že rituálnymi úkonmi môžu tento proces urýchliť. Podľa slov vedúcej Národopisného múzea Liptovského múzea v Liptovskom Hrádku Ivety Zuskinovej, sviatky prvého jarného úplnku sa spájali so začatím najzákladnejších poľných prác - sejby, prvého vyhnania dobytka na pašu. V regióne Liptova dosiahol obrad vynášania Moreny veľkú rozmanitosť. Dokonca v Liptovskej Kokave zamenili babu za dedka. Vytvorili ho pomocou dreveného kríža, ktorý obkrútili snopom slamy, obliekli mu mužský odev, tvár omotali plátnom, nakreslili oči ústa, nos, na hlavu mu dali klobúk. Keď regrúti obišli s ním celú dedinu, išli po pýtaní. Domáci mládenci ich obdarili naturáliami - vajcami, slaninou a podobne.
Národopisný program vo Vlkolínci pripravilo tamojšie rovnomenné občianske združenie. Jeho poslaním, je oživiť ľudové zvyky v regióne, spestriť prehliadku objektov ľudovej architektúry, ktoré sú zapísané do Svetového zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.