Bratislava 25. júna (TASR) - Nových 150 poslancov zo šiestich politických strán - Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS, SMK, ĽS-HZDS a KDH si po týždni od parlamentných volieb prevezme osvedčenie o zvolení.
V Sieni ústavy Bratislavského hradu im 26. júna osvedčenie odovzdá Ústredná volebná komisia. V prípade, že niektorý z nich si ho neprevezme, môže tak urobiť neskôr. Novozvolení poslanci sa však de jure stávajú zákonodarcami až po zložení poslaneckého sľubu predpísaného Ústavou SR. Ak niektorý poslanec sľub odmietne, alebo ho zloží s výhradou, stratí mandát.
Zo 150 nových poslancov je 126 mužov a 24 žien. Do parlamentných lavíc opätovne zasadne 84 poslancov, ktorí pôsobili v snemovni v niektorom z minulých volebných období alebo majú skúsenosti z pôsobenia v bývalom česko-slovenskom federálnom zhromaždení.
Svoj mandát si nepretržite od roku 1990 udržali viacerí zákonodarcovia. "Služobne najstarším" poslancom je bývalý predseda Slovenskej národnej rady z roku 1990 František Mikloško (KDH). Šiestykrát obhájil mandát Pál Csáky z SMK. Počas dvoch funkčných období vo Federálnom zhromaždení ČSFR v Snemovni ľudu alebo v Snemovni národov pôsobili Vladimír Mečiar a Milan Rehák (obaja ĽS-HZDS). Svoje zastúpenie vo federálnom zákonodarnom orgáne malo aj KDH v osobách Pavla Hrušovského a Júliusa Brocku a SNS Jána Slotu. Dnešnú Strana maďarskej koalície zastupovali Béla Bugár (vtedy Maďarské kresťanskodemokratické hnutie) a Miklós Duray (vtedy Spolužitie) a federálnym poslancom bol i dnešný člen Smeru-SD Boris Zala (vtedy Sociálnodemokratická strana Slovenska).
Víťazom volieb sa stala strana Smer-SD so ziskom 29,14 percenta hlasov a má 50 poslancov. Druhá skončila SDKÚ-DS s 18,35 percentami a bude mať 31 poslancov. SNS 11,73 percentami a SMK 11,68 percentami budú mať po 20 poslancov. Predposledná skončila ĽS-HZDS, ktorá získala 8,79 percenta a bude ju tak zastupovať 15 poslancov. Poslednou stranou, ktorá sa dostala do NR SR, je KDH s 8,31 percentami a hnutie získalo 14 poslaneckých kresiel.