Bratislava 24. marca (TASR) - Na východe Záhorskej nížiny na západnom úpätí Malých Karpát leží obec Kuchyňa, ktorá je širokej verejnosti známa tým, že v jej chotári sa nachádza letecká základňa Armády SR. Už menej ľudí vie, že je tam aj žrebčín s najväčším chovom anglických plnokrvníkov, ktorý pred piatimi rokmi založil nemecký stavebný podnikateľ Ernst Baur.
"V žrebčíne je vyše 120 koní, z toho štyridsať chovných kobýl, traja plemenníci s vynikajúcimi pôvodmi, vyše tridsať dostihových koní a žriebätá, o ktoré sa staráme ako o oči v hlave," informoval nás vedúci chovu Boris Ševčík. Z mladých koníkov totiž za necelé dva roky vyrastú dostihové kone, ktoré sa budú preháňať po hipodrómoch s vetrom opreteky, aby pre svojich majiteľov zarobili čo najviac peňazí. Napríklad vlani kone z Kuchyne vyhrali vyše milión korún a Pavel Kalaš sa s devätnástimi víťazstvami svojich štvornohých zverencov stal slovenským trénerským šampiónom.
"Vychovať z malého žriebäťa dobrého dostihového koňa je veľmi náročná práca. Vyžaduje si nielen veľa trpezlivosti, ale aj dobré chovateľské a tréningové podmienky, ktoré neustále zlepšujeme," pokračoval Boris Ševčík.
Ešte pred pätnástimi rokmi bol chov plnokrvníkov na Slovensku na dobrej úrovni. V štátnych chovoch v Šamoríne a Motešiciach, ale aj v mnohých poľnohospodárskych družstvách a na štátnych majetkoch mali početné stáda matiek a žrebcov, ktorých potomkovia patrili k najlepším v bývalom Česko-Slovensku. Po roku 1989 však nastala v chove kríza, zanikli žrebčíny a z ekonomických príčin aj na družstvách. Inžinierka Erika Steinerová, ktorá na bratislavskom Závodisku vedie plemennú knihu plnokrvníkov, to dokladá konkrétnymi číslami: zatiaľ čo pred 15 rokmi bolo v slovenskom chove takmer tristo plnokrvných kobýl, v roku 1996 už len 117.
"Vďaka súkromným chovateľom v Kuchyni, Kobylanoch, Malej Pake, Kvetoslavove, Šuranoch a vo Veľkom Grobe, vlani sme už evidovali vyše dvesto matiek a do plemennej knihy sme zapísali aj 77 narodených žriebät," s radosťou stúpajúci počet plnokrvníkov komentovala E. Steinerová.
Kone z plemena anglického plnokrvníka sú pre svoju ušľachtilosť označované za "štvornohých aristokratov" a v turfovo vyspelých krajinách, akými sú Anglicko, Írsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Austrália a USD, platia kupci za žriebätá so špičkovým rodokmeňom astronomické sumy. Tie sa šplhajú do niekoľkých miliónov dolárov, čo sa dá smelo prirovnať k ponuke, ktorú vyslovil v roku 1485 Richard III. na prahu prehranej bitky so svojím sokom Henrichom VII., keď zvolal "Kráľovstvo za koňa!"
"Aj na Slovensku už má plnokrvné žriebä po kvalitných rodičoch cenu luxusného auta, preto sa tak tešíme z každého prírastku," dodal Boris Ševčík a prezradil, že v tomto roku v Kuchyni príde na svet vyše dvadsať "štvornohých aristokratov."
TASR ponúka aj fotografie tohtoročných žriebät z Kuchyne.