Bratislava 24. marca (TASR) - Budovanie povodňového varovného a predpovedného systému (POVAPSYS) v SR je ohrozené. Vláda už pred dvoma rokmi prijala uznesenie, že z privatizačných zdrojov vyčlení 140 miliónov Sk na začatie projektu.
Privatizácia SPP však bola dokončená len nedávno. V návrhu na rozdelenie výnosov sa ale s POVAPSYSom neráta. Hovorkyňa ministerstva životného prostredia Katarína Kubiková pre TASR uviedla, že rezort privatizácie sa v súčasnosti snaží o zrušenie spomínaného uznesenia vlády. MŽP však trvá na jeho plnení.
Z hľadiska včasného varovania obyvateľstva pred povodňami ide o veľmi významný projekt, vypracovanie ktorého má zabezpečiť Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Jeho riaditeľ Štefan Škulec upozornil, že ak tento rok nedostanú uvedenú sumu 140 miliónov Sk, nebude možné dodržať pôvodný harmonogram. Ten rátal s tým, že v roku 2005 systém začne fungovať.
SHMÚ už do neho investovalo zo svojich zdrojov približne tri milióny Sk na tvorbu projektovej dokumentácie. Budovanie systému je súčasťou prijatého Programu protipovodňovej ochrany v SR do roku 2010, ktorý si vyžiada celkovú investíciu vo výške 960 miliónov Sk.
Zatiaľ nie je ani isté, či rezort životného prostredia dostane z privatizácie SPP 80 miliónov Sk na sanačné a monitorovacie práce v lokalitách po bývalej sovietskej armáde. Z nich by 60 miliónov išlo na sanáciu a 10 miliónov na monitoring. Zvyšných 10 miliónov by zostalo pre rezort obrany, pod gesciou ktorého sa do minulého roka tieto práce vykonávali.
Jediné privatizačné prostriedky, o ktoré by ministerstvo nemalo prísť, sú dve miliardy korún na odstránenie starých environmentálnych záťaží. Z pridelených prostriedkov sa zrejme až 80 percent použije na likvidáciu starých neriadených skládok, ktorých je v SR asi sedemtisíc.
Celkove by však rezort na odstránenie všetkých skládok, háld, odkalísk, starých banských diel či objektov po odchode ruskej armády potreboval približne 9 miliárd korún.
*ad rč