SME

V Ždiari po celú noc bojovali s vodou

Ždiar/Poprad 1. júla (TASR) - Po celú noc bojovali obyvatelia Ždiaru s vodným živlom, ktorý strhával cestu, podmýval a zaplavoval objekty.

"Voda v koryte miestneho potoka Biela dosahuje bežne asi 30 cm, ale po piatkovej prietrži mračien sa rozvodnila tak, ako ju nepamätajú ani najstarší obyvatelia," uviedol pre TASR starosta obce Ladislav Budzák. Spresnil, že voda vystúpila do výšky troch metroch a koryto Bielej bolo široké osem metrov. "Voda trochu poklesla, ale stále prší," informovala TASR hodinu pred poludním pracovníčka tamojšieho obecného úradu. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Najhoršie to bolo večer okolo piatej, keď sa strhla prietrž a voda zakrátko vystúpila takmer na tri metre. Prívaly sa potom opakovali tri či štyrikrát a výsledkom sú obrovské škody. Bál som sa, že mi voda zoberie terasu. Našťastie, tá zostala, ale parkovisko sa nepodarilo zachrániť," priblížil horúce chvíle majiteľ jedného z penziónov v Ždiari Pavel Krasuľa.

SkryťVypnúť reklamu

Ždiar je rozľahlá obec, po dĺžke meria vari sedem kilometrov, a tak zosumarizovať škody bude trvať dlhšie. Azda najviac škôd spôsobila voda na miestnych komunikáciách. Poškodila približne 2,5 kilometra ciest najmä v dolnej časti obce. Hrozilo, že zoberie aj domy.

V obci platí tretí, najvyšší stupeň povodňovej aktivity a v súčasnosti komisia monitoruje škody a operatívne rieši situáciu v obci. Od polnoci pomáhala v Ždiari ťažká technika. "Nasadili sme bager UDS a dodali 300 až 500 vriec," informoval riaditeľ Povodia Dunajca a Popradu Anton Baláž. Dodal, že problémy s vodou majú vo viacerých obciach Popradského i Kežmarského okresu. "V súčasnosti sanujeme úsek pred mostom v Bušovciach. Tretí stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený v Osturni a problémy hlásia aj samosprávy zo Zamaguria," uviedol Baláž.

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 121
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 377
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 956
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 651
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 073
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 045
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 032
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 012
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu