Košice 25. marca (TASR) - Na košickom prevažne rómskom sídlisku Luník 9 sa podľa zastupujúceho rómskeho starostu Ladislava Šaňu popri rastúcich dlhoch na nájomnom rozmáha úžerníctvo. Okresný úrad (OÚ) Košice 2 uvažuje preto o zavedení inštitútu osobitného príjemcu časti sociálnych dávok v súlade so zákonom o sociálnej pomoci.
Podľa vedúcej oddelenia OÚ Heleny Timkovej cieľom tohto kroku je zabezpečiť stravu pre deti. "Dúfame, že zriadením osobitného príjemcu, ktorým bude obchodná firma, sa nám do istej miery podarí zabrániť úžerníkovi zobrať rodine sociálnu dávku," povedala Timková. V prípad otvoreného účtu v obchode sa podľa nej rodič nemusí obávať, že jeho dieťa nebude mať čo jesť.
OÚ má v pláne sťahovať sociálnu dávku rodinám, v ktorých sa na základe sociálneho prieskumu zistí, že dávka nie je využívaná účelne a rodič zanedbáva starostlivosť o dieťa. Časť dávky poukáže úrad na nákup potravín vo firme, ktorú konkurzom vyberú ako osobitného príjemcu.
Zastupujúci starosta Šaňa a prednosta Miestneho úradu Mestskej časti Luník 9 Rudolf Harčarik sú proti. Podľa ich názoru najväčším problémom sídliska je reálna hrozba, že podľa platnej novely Občianskeho zákonníka môžu prísť neplatiči o strechu nad hlavou bez nároku na náhradné bývanie. Vzhľadom na 58-miliónový dlh neplatičov požiadali preto o zrážky zo sociálnych dávok na účet osobitného príjemcu, ktorým by mal byť Miestny úrad Mestskej časti Luník 9, Východoslovenské energetické závody a Bytový podnik mesta Košice.
Podľa vyjadrenia Timkovej však zákon o poskytovaní sociálnej pomoci a zriadení osobitného príjemcu neumožňuje zrážky na úhradu dlhov za nájomné a energiu, iba za bežný mesačný nájom.
Prednosta Harčarik sa domnieva, že osobitný príjemca dávok na potraviny problém úžery na Luníku 9 nevyrieši. Ako povedal, "takto iba odoberú občanom kredit zo sociálnej dávky a opäť im neostane na nájomné". Upozornil, že ak sa nezačne splácať dlh neplatičov a nevznikne fond na opravu rozvodov, ktoré sú v dezolátnom stave, hrozí, že sídlisko čoskoro skolabuje. Podľa výpočtov prednostu by miestny úrad ako osobitný príjemca mal z čoho zrážať občanom na nájomné, pretože v bytoch žijú aj 10 - 15 členné rodiny.
Šaňa o zámeroch OÚ konštatoval, že občanov zneužijú tým, že budú odkázaní len na jeden obchod. "Vyrieši to iba zisk majiteľa obchodu, nič iné. Ak OÚ chce pomôcť deťom, nech im zaplatí obedy v školskej jedálni. Je to istota, že nebudú hladovať. Úžerník si vymôže úroky aj tovarom," domnieva sa starosta. Ak zákon o osobitnom príjemcovi dovoľuje iba bežné nájomné, chcú to na Luníku 9 využiť. "Časť peňazí musí predsa zostať občanovi aj na iné základné potreby," povedal Šaňa. Dodal, že Rómovia sú nespokojní a v prípade zriadenia obchodu chcú štrajkovať. Starosta sa obáva nepokojov. Odmieta zodpovednosť a presúva ju na OÚ. Podľa jeho slov Luník 9 nie je "azylový láger", kde Rómovia dostávajú akési balíčky namiesto peňazí. "Alebo sme rezerváciou? Asi áno. Mnohí z Rómov by radšej pracovali, ale nemajú kde," konštatoval Šaňa.
Situáciu na Luníku 9 monitorovalo v týchto dňoch košické občianske združenie ECCE, ktoré prostredníctvom Rómskej tlačovej agentúry poskytlo informácie TASR.
*se pa
NNNN