up kandidátskych krajín vrátane Slovenska". Za zásadné opatrenia na úspešné pokračovanie SR v integračnom a reformnom procese označil prijatie novely ústavy a reformu verejnej správy. Ako ďalej uviedol na dnešnej tlačovej besede v Bratislave, spomalenie alebo zdržanie SR v integrácii bude znamenať "chyby historického charakteru", ktoré budú ťažko zdôvodniteľné.
Podľa slov Kukana SR otvorí počas švédskeho predsedníctva 12 nových kapitol, pričom vyvíja opatrenia, aby mohla byť otvorená aj zostávajúca kapitola finančná kontrola. Pôjde o ťažšie kapitoly, v ktorých sa bude rokovať aj o prechodných obdobiach, predovšetkým v oblasti životného prostredia a poľnohospodárstva. My sa sústredíme najmä na to, aby sme počas švédskeho predsedníctva uzavreli šesť kapitol, ktoré sme otvorili v minulom roku, konštatoval. Zdôraznil zodpovednosť každého člena koalície, ako aj príslušných rezortov za úspech integrovania Slovenska do EÚ. Záujmom Slovenska je pritom dokázať platnosť princípu diferenciácie a vyrovnávania sa skupine krajín, ktoré rokujú s EÚ o dva roky skôr.
V súvislosti s ambíciou SR stať sa členom NATO konštatoval, že rok 2000 nebol rokom diskusie o rozširovaní aliancie. Popri plnení kritérií na členstvo má SR záujem, aby v programe budúcoročného summitu NATO v Prahe bol zaradený aj bod rozširovanie aliancie. Slovensko pritom chce byť pripravené na členstvo, keď aliancia o rozširovaní rozhodne. Ako dodal, v apríli bude zasadnutie Severoatlantickej rady, kde E. Kukan a Jozef Stank budú hodnotiť plnenie úloh SR v príprave na členstvo v aliancii.
Za "udalosť" minulého roku označil E. Kukan vstup SR do OECD. Ako uviedol, pravdepodobne to bude aj "udalosť" celého funkčného obdobia súčasnej vlády, keďže k vstupu SR do NATO a EÚ podľa všetkého do roku 2002 nedôjde.