ŠTRASBURG 6. júla (SITA, TASR) - Slovenskí pravicoví poslanci v Európskom parlamente sa obávajú "politickej situácie na Slovensku" vzhľadom na koalíciu "Smeru, HZDS vedeného kontroverzným expremiérom Vladimírom Mečiarom a extrémne pravicovej SNS známej svojimi xenofóbnymi a ultranacionalistickými pohľadmi". Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré v stredu v Štrasburgu podpísali europoslanci z SDKÚ, KDH a SMK. Poslanci žiadajú Európsku ľudovú stranu, najsilnejšiu politickú frakciu v Európskom parlamente, aby vytvorila "monitorovaciu skupinu, ktorá by sledovala vývoj politickej situácie na Slovensku." Signatári pripomínajú, že "aktivity HZDS a SNS v nedávnej minulosti poškodili Slovensko vo všetkých oblastiach života. Bezprávie, porušovanie ľudských práv a práv menšín, vysoká miera korupcie a celková politická orientácia zabrzdili snahy Slovenska o integráciu do EÚ a NATO."
O členstvo v Európskej ľudovej strane, ktorej členmi sú bývalé slovenské vládne strany, sa v minulosti pokúšalo aj HZDS. Vzhľadom na odpor KDH a SMK sa mu to nepodarilo.
---
Európski socialisti sa dištancujú od šéfa Smeru Roberta Fica, konštatuje dnešné vydanie maďarského denníka Népszabadság na titulnej strane.
Pravdepodobne pozastavia európske členstvo strany, ktorá v podstate ani nie je členom, ale "rodina" strán sa teraz nemieni hrať na právnikov, dodáva najvplyvnejšie periodikum.
"Fico dal facku hodnotovému poriadku sociálnej demokracie, pre nás je vládnutie s extrémnou pravicou vážnou principiálnou otázkou," povedala pre denník europoslankyňa za Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) Magda Kósáné Kovácsová. Fico sa podľa jej slov dostal do vzduchoprázdna, a v európskej politike mnoho záleží na solidarite rodiny strán.
"Treba sledovať, čo urobí nová koalícia. Ak sa národniari vzdajú extrémistického nacionalizmu, a vláda zlikviduje daňovú politiku potláčajúcu sociálny systém - čo mimochodom napomáha aj tým maďarským podnikateľom, ktorí sa snažia vyhnúť zdaneniu - potom to môže priniesť novú situáciu," poznamenal poslanec Európskeho parlamentu (EP) Gyula Hegyi.
Členstvo Smeru v Strane európskych socialistov (PES) by v podstate ani nebolo možné pozastaviť, lebo už aj jeho prijatie bolo unáhlené, nebolo právne podložené. Chýba mu totiž jeden z dokumentov - plnoprávne členstvo v Socialistickej internacionále, ktoré mešká okrem iného aj kvôli MSZP, poznamenáva denník.
V EP ešte stále máta rakúsky prípad vládnutia extrémistickej pravice Rakúskej strany slobody Jörga Haidera. Podľa zdrojov z EP predseda PES Martin Schulz, ktorý bol jedným z aktívnych iniciátorov Haiderovho prípadu, teraz považuje za svoju osobitnú povinnosť poupratovať okolo "vlastného domu". O to viac - podľa názoru iných zdrojov - že dôrazný krok môže pomôcť zabudnúť tú skutočnosť, že predčasné privinutie Smeru k PES inicioval práve Schulz, uzatvára Népszabadság.
---
Vysvetlenia Roberta Fica nepresvedčili, píše v dnešnom vydaní belgický denník La Libre Belgique v reakcii na stredajšie vystúpenie slovenského premiéra na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu, kde odôvodňoval európskym socialistom zloženie svojej koalície.
Robert Fico nepresvedčil a napokon "zmizol ako zmoknuté kura", komentuje denník slovami francúzskeho europoslanca Harlema Désira skutočnosť, že slovenský premiér sa po stretnutí s frakciou a jej predstaviteľmi vyhol čakajúcim slovenským i zahraničným novinárom a odišiel iným východom.
Predseda slovenskej vlády uisťoval, že jeho kabinet bude rešpektovať chartu základných ľudských práv. Neodradil však európskych socialistov od úmyslu pozastaviť členstvo strany Smer v ich európskej politickej rodine deň po tom, ako sa v Bratislave ujal Smer moci v koalícii s SNS a HZDS.
Na Ficovo odôvodnenie takéhoto zloženia reagoval šéf socialistov v EP Martin Schulz vyhlásením, že pre socialistov to nie je otázka taktiky, ale otázka princípov. Hranicou, po ktorú môže sociálnodemokratická strana pri zostavovaní vlády ísť, je nespolupracovať s xenofóbnou stranou, cituje denník Schulza.
Slovenskí europoslanci za stranu Smer chodili v stredu večer po chodbách parlamentu v slzách. Fico podľa Schulza nepovažuje navrhované sankcie za odôvodnené, ale šéf frakcie trvá na tom, že strana musí sledovať svoju červenú líniu, uzatvára La Libre Belgique.