Bratislava 6. júla (TASR) - Návrh nového územného plánu (ÚP) Bratislavy mestské zastupiteľstvo dnes neprijalo napriek jeho deväťročnej príprave a uzavretému pripomienkovaniu.
"Do návrhu ÚP sme zahrnuli všetko, čo sa dalo zapracovať a je pripravený na schválenie podľa stavebného zákona," zdôvodnil v úvode jeho prerokovania riaditeľ sekcie územných programov mesta Ivan Macko.
Viacerí poslanci mali rôzne výhrady k procesu tvorby aj výslednej podobe návrhu ÚP. Najzásadnejšia bola nespokojnosť niektorých mestských častí s neakceptovaním ich pripomienok. Starostka Vajnor Anna Zemanová žiadala vylúčiť z návrhu a neschváliť zmenu funkčného využitia troch lokalít Pri majeri, kde chce na ornej pôde súkromná zahraničná firma vybudovať rozsiahly vedeckotechnický park Cepit. Podľa poslanca Pavla Blažeja neboli brané do úvahy záujmy Dúbravky a mesto zablokovalo jej rozvojové lokality, keď orná pôda nebola preklasifikovaná na možnosť výstavby a napríklad v Tavarikovej osade sa napriek tomu stavia načierno. Údajne ako člen komisie mestského zastupiteľstva nemohol včas pripomienkovať návrh ÚP, túto možnosť dostal až pri záverečnom prerokúvaní. "Keď som to chcel vtedy urobiť, dozvedel som sa, že pripomienky sa už nedajú akceptovať," konštatoval Blažej.
Po asi hodinovej diskusii a porade s predsedami poslaneckých klubov primátor Andrej Ďurkovský stiahol tento bod z rokovania. Dal za úlohu zhromaždiť pripomienky v kluboch, prerokovať ich s mestskými časťami a pripraviť návrh ÚP na septembrové zastupiteľstvo. "Obávam sa, aby sme sa jeho neschválením nevrátili o niekoľko rokov späť," zdôvodnil Ďurkovský potrebu nového ÚP.
ÚP je najdôležitejší dokument harmonického rozvoja mesta, podklad pre jeho priestorové usporiadanie a funkčné využívanie územia asi do roku 2030. Systém jeho prípravy a spracovania schválilo mestské zastupiteľstvo v roku 1996 a súčasní mestskí poslanci si ho dali do priorít na roky 2004 až 2006. Zatiaľ platný ÚP pochádza z roku 1976.